První cesta papeže Františka bude pro Vatikán zřejmě daleko nákladnější, než původně předpokládal. Na Světové dny mládeže v Brazílii se hlásí nečekaně málo lidí, jejichž příspěvky měly cestu papeže na tento katolický festival pokrýt. Vatikán proto požádal brazilské úřady o stamiliony korun na dofinancování nákladů, napsal brazilský deník O Globo. Jihoamerická země ale příspěvek odmítá.

Na velkolepou akci katolické mládeže z celého světa, která se uskuteční od 23. do 28. července, se dosud registrovalo zhruba 320 000 lidí. Podle brazilských úřadů se z tohoto čísla dá usoudit, že Rio de Janeiro na konci měsíce přivítá ani ne polovinu z původně očekávaného počtu návštěvníků. Každý z nich přitom přispěje na akci formou registračních poplatků od 100 do 600 realů, tedy zhruba 880 až 5280 korun. Právě tyto peníze přitom měly pokrýt až 70 procent nákladů na papežovu cestu.

Vatikán se v očekávání nízké návštěvnosti obrátil na brazilskou vládu i samosprávu v Riu se žádostí o příspěvek, který by měl dohromady činit 90 milionů realů, což je v přepočtu přes 790 milionů korun. Papežský vyslanec v zemi se proto před několika dny sešel se starostou Ria de Janeiro, guvernérem stejnojmenného státu a šéfem kanceláře prezidentky Dilmy Rousseffové a každého z nich podle informací listu O Globo požádal o třetinu této sumy.

Brazilské úřady jsou ale i kvůli masovým demonstracím požadujícím mimo jiné omezení nákladů na podobně velkolepé akce v úzkých. I proto se podle deníku dočkal Vatikán zamítavé odpovědi. Vláda již dosud uvolnila na organizaci akce 115 milionů realů, což je v přepočtu více než jedna miliarda korun, jež spolknou hlavně bezprecedentní bezpečnostní opatření kvůli papeži.

Zda nečekaně nízký počet návštěvníků souvisí s obavami před možnou další vlnou demonstrací v Brazílii, není podle médií jasné. Arcidiecéze v Riu de Janeiro ale popřela, že by se katolický svátek ocitl ve finančních problémech.

Podívejte se na papežův plánovaný program v Brazílii.