Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden stále zůstává v tranzitu na moskevském letišti. Svou žádost o udělení azylu v Rusku ale sám stáhl, když se dozvěděl o podmínce prezidenta Vladimira Putina, že by musel ukončit "protiamerickou činnost". Uvedl to Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Uprchlík, který je v USA stíhán za prozrazení tajných informací, mezitím požádal dvě desítky dalších zemí o azyl. Některé jej už odmítly, leckdy z formálních důvodů, jiné tvrdí, že žádost dosud nedostaly. Podle agentury AFP Snowden až dosud ze žádné země kladnou odpověď nedostal.

Podle agentury DPA Snowden takto žádosti poslal Bolívii, Brazílii, Číně, Ekvádoru, Finsku, Francii, Indii, Itálii, Irsku, Islandu, Kubě, Německu, Nikaragui, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Rakousku, Rusku, Španělsku, Švýcarsku a Venezuele.

Podle serveru WikiLeaks, který Američanovi poskytuje právní podporu, z těchto zemí zatím azyl výslovně odmítly Brazílie, Finsko, Indie a Polsko. Úřady Ekvádoru, Norska, Rakouska a Španělska oznámily, že žádost o udělení azylu Snowden musí podat na jejich území, což je v jeho momentální situaci nemožné.

Venezuela by Snowdena mohla přijmout

Ruský azyl odmítl sám Snowden. Venezuelský prezident Nicolás Maduro opakovaně ujistil, že jeho země je ochotna Snowdena přijmout. Ostatní státy zatím na žádost o azyl nereagovaly.

Vydání uprchlíka do USA, jak se toho domáhá Washington, podle mluvčího Kremlu nepřipadá do úvahy. "Rusko nikoho nevydalo, nevydává a nevydá," řekl Peskov a dodal, že není možná deportace do země, která uplatňuje trest smrti jako USA. Ani v minulosti Moskva nikoho Američanům nevydala, jen si obě velmoci vyměňovaly dopadené špióny. Téma ani nedominovalo dnešní schůzce ministrů zahraničí obou zemí.

Snowden se přiznal, že prozradil médiím podrobnosti o utajovaném vládním programu Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Americké ministerstvo spravedlnosti ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů. V současnosti se nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště a nemůže odletět, neboť mu USA zrušily platnost cestovního pasu.