Americké ministerstvo spravedlnosti zkoumá únik informací týkajících se sledování lidí v rámci tajného protiteroristického programu USA. Edward Snowden totiž médiím předal materiály o tajném programu s krycím názvem Prism (prizma). Jak mohl Snowden materiály získat a koho vlastně Prism sleduje?
Program Prism
Dva velké deníky – britský Guardian a americký Washington Post – minulý týden informovaly o dvou případech, jak americká vláda získává data o občanech.
První vyšel článek Guardianu, který popsal, jak americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) shromažďuje informace o telefonátech desítek milionů Američanů. Tajný soudní příkaz údajně nařizuje americké telekomunikační společnosti Verizon denně zpřístupnit NSA určité údaje o všech hovorech klientů.
Další den přišel Washington Post s ještě závažnějším zjištěním: NSA spolu s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) získávají přímo z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků.
Z některých serverů má vláda zvukové informace, videoklipy, fotografie, elektronickou poštu a další dokumenty a údaje, které se ukládají do databáze s biliony záznamů. Podle činitele americké vlády se ale shromažďují výhradně data o lidech, kteří nejsou občany USA a nežijí ve Spojených státech.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.