Tisíce Egypťanů vyšly do ulic řady měst, aby manifestovaly svou podporu prezidentu Muhammadu Mursímu, nebo naopak protestovaly proti jeho vládě a žádaly jeho odstoupení. Opozice se sešla v centru Káhiry, Mursího stoupenci na okraji metropole ve čtvrti Nasr. Příznivci obou táborů se střetli v Alexandrii, odkud je hlášeno nejméně 70 zraněných a jeden mrtvý. Armáda je v pohotovosti a do klíčových měst už vyslala posily, duchovní vyzývají ke klidu. Akce souvisí s nedělním ročním výročím působení Mursího v úřadě. Opozice na tento den vyzvala k masovému celonárodnímu protestu.
Vyhrocená polarizace egyptské společnosti, násilnosti z posledních dnů s nejméně pěti mrtvými a zhruba 300 zraněnými, stejně jako obavy z možného krvavého vyústění ohlášené nedělní demonstrace opozice vyhánějí ze země stovky Egypťanů i cizinců. Jejich davy zaplavily káhirské mezinárodní letiště, jehož nejmenovaný představitel podle agentury AP označil situaci za "bezprecedentní exodus". Všechny dnešní lety do Evropy, USA i zemí Perského zálivu jsou podle něj naplněny do posledního místečka.
Zemi opouštějí především rodiny egyptských činitelů a obchodníků, zahraničních diplomatů a představitelů Ligy arabských zemí, i mnoho egyptských křesťanů.
Egyptská televize odvysílala z Alexandrie záběry demonstrantů rozbíhajících se na všechny strany, v pozadí byla slyšet střelba, informovala agentura AFP. Armáda se podle agentury AP pokoušela znepřátelené skupiny oddělit a rozehnat slzným plynem. Když se jí to nepodařilo, stáhla se.
Na okraji Káhiry ve čtvrti Nasr se konalo shromáždění, jehož účastníci střídající se na mohutném pódiu zdůrazňovali, že je Mursí především legálně zvoleným prezidentem. Opozice totiž dlouhodobě poukazuje na neúspěchy jeho vlády a snaží se přinutit ho odstoupit. Pod svou protestní petici už shromáždila 20 milionů podpisů.
Za první rok prezidenta Mursího se v Egyptě konalo přes 9400 protestů - čtěte ZDE
Egypťané se odvracejí od prezidenta Mursího. Armádě ale stále důvěřuje 94 procent lidí - čtěte ZDE
Lidé zaplnili také káhirské centrum, náměstí Tahrír, které bylo dějištěm masových protivládních demonstrací v roce 2011. Dopravní policie zablokovala vjezdy do vedlejších ulic, po Káhiře byly vidět sanitky a armádní auta.
Duchovní z vlivné instituce Al-Azhar vydali prohlášení, v němž varují před občanským konfliktem a vyzývají ke klidu. "Nesmíme dospět k občanské válce," stojí v textu. Al-Azhar také doporučil opozici, aby přijala Mursího výzvu k dialogu a upustila od demonstrací.
V neděli to bude přesně rok, co se Mursí po loňských červnových volbách ujal úřadu. Zvítězil jako kandidát Muslimského bratrstva. Mnoho Egypťanů se domnívá, že nedokáže řešit ekonomické problémy a že svou politikou společnost polarizuje na příznivce a odpůrce islamistů. Mursí ve svém středečním projevu k národu přiznal chyby a uznal, že Egypt potřebuje radikální reformy. Ty, kdo proti němu protestují, ale obvinil z ohrožování demokracie a vytváření chaosu.
Demonstrace v Egyptě
Demonstrace v Egyptě
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist