Chybně uvedené jméno na americké žádosti o vydání bylo podle hongkongských úřadů příčinou, proč stíhaného Američana Edwarda Snowdena neodeslaly z Hongkongu do USA, oznámila agentura AP s odvoláním na vyjádření hongkongských úřadů.

Snowden, který médiím vyzradil tajný protiteroristický program americké rozvědky, odletěl s požehnáním Hongkongu v neděli do Moskvy.

V americké žádosti o vydání bylo Američanovo jméno uvedeno jako "Edward James Snowden", případně jako "Edward J. Snowden", přičemž podle hongkongských imigračních úředníků zní jeho správné jméno Edward Joseph Snowden. Protože se verze jména liší, požádal Hongkong Spojené státy o vysvětlení. V dokumentech prý chybělo i číslo Snowdenova pasu.

Americké ministerstvo zahraničí ale ve středu popřelo, že by Hongkong žádal o vysvětlení nesrovnalostí ve Snowdenově jménu. Skutečnosti prý neodpovídá ani tvrzení, že v žádosti o vydání chybělo číslo Američanova pasu.

Washington trvá na tom, že žádost měla veškeré potřebné náležitosti. Hongkong podle amerického ministerstva jen hledal záminku k tomu, aby Snowdena do USA nevydal.

Snowden se nyní už čtvrtým dnem zdržuje kdesi v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremetěvo a důvod odkladu jeho další cesty je zahalen tajemstvím. Předpokládalo se, že už v pondělí bude pokračovat z Moskvy do Havany a dál do Ekvádoru, kde požádal o politický azyl.

Dva lety Aeroflotu z Moskvy do Havany už Snowden v pondělí a úterý propásl, třetí má z ruské metropole odstartovat opět ve čtvrtek kolem poledne SELČ.

Záhadný Snowdenův pobyt v Moskvě vyvolává kritické komentáře ruského tisku, který se obává dopadu aféry na rusko-americké vztahy. Snowden je podle zpravodajského serveru Lenta pro ruské špionážní služby jako zdroj informací bezcenný, prezident Vladimir Putin by kvůli němu neměl riskovat další komplikace ve vztazích s Washingtonem.

"V hongkongském letišti prchající Američan trčet nezůstal, zato v Moskvě z jakéhosi důvodu trčí, přičemž fakticky v péči ruských úřadů," posteskl si autor komentáře.