Jihoafrického vůdce Nelsona Mandelu, jehož zdravotní stav zůstává i nadále kritický, navštívil v nemocnici arcibiskup Thabo Makgoba z Kapského Města. Za čtyřiadevadesátiletého bojovníka proti apartheidu se modlil a přál mu "pokojný odchod z tohoto světa".

Prezident Jacob Zuma po večerní návštěvě u pacienta "vzhledem k vážnosti situace" zrušil čtvrteční cestu do Mosambiku, úřad hlavy státu však žádné další podrobnosti o Mandelově stavu neprozradil.

Mandelova dcera upozornila, že jeho stav je velmi kritický.

Podle jihoafrického deníku The Citizen, který se odvolává na dobře informované zdroje, je Mandela na přístrojích a selhávají mu ledviny.

Většina členů Mandelovy rodiny již dorazila do vesnice Qunu, kde exprezident poslední léta žil. Zvýšená aktivita je podle jihoafrických médií znát i právě nedaleko Mandelova domu, v místech, kde by měl být bývalý prezident pohřben.

V modlitbě, jejíž text byl zveřejněn na sociální síti Facebook, duchovní žádal o odvahu pro Mandelovu ženu Graçu Machelovou a další lidi, kteří ho milují, v tomto "těžkém období pozorování a čekání".

"Kéž Bůh žehná Madibovi nyní i nadále," uvedl arcibiskup Makgoba a použil přitom Mandelovo kmenové jméno. "Dej mu ničím nerušenou noc a pokojný odchod z tohoto světa," dodal. Modlil se rovněž i za to, aby jihoafrický vůdce pocítil úlevu od bolesti a utrpení.

Jihoafrický deník The Citizen uvedl, že Mandela je na přístrojích a selhávají mu ledviny. Reportéři listu mají tuto informaci od pěti nejmenovaných zdrojů blízkých rodině, z nichž dva jihoafrického vůdce nedávno v nemocnici navštívily. Každý druhý den prý bývalý prezident musí podstupovat tříhodinovou dialýzu.

"Je na dýchacích přístrojích a jeho ledviny téměř nefungují. Jeho stav je kritický, ale stará se o něj celý tým lékařů, od kardiologů, přes plicního lékaře až po nefrology zabývající se léčbou nemocí ledvin," uvedl jeden ze zdrojů.

Mandelova dcera Makaziwe uvedla, že stav jejího otce je kritický a jeho odchod může přijít každou chvíli. "Mohu jen zopakovat, že můj otec se nachází ve velmi kritickém stavu. Každou chvíli se může stát cokoliv," prohlásila.

Poplašné zprávy

"Chtěla bych ale rovněž zdůraznit, že jen Bůh ví, kdy nastane ten správný čas ... budeme na to čekat, spolu s mým otcem," dodala s tím, že Mandela je "stále s nimi, otevírá oči a reaguje na doteky".

Mezitím se ale na internetu objevily informace, že byl čtyřiadevadesátiletý nositel Nobelovy ceny odpojen od přístrojů a zemřel již ve středu večer. Zprávu listu The Guardian Express z amerického Las Vegas však nikdo jiný nepotvrdil. Zvěst z jediného zdroje se nicméně začala rychle šířit na sociální síti Twitter, kde ji citovalo mnoho uživatelů včetně českých.

Jak uvedl server news24.com krátce před čtvrtečním polednem se nicméně začali do nemocnice v Pretorii sjíždět příbuzní bojovníka proti apartheidu.

Mandelův zdravotní stav komentoval i americký prezident Barack Obama, který přijel na týdenní cestu do Afriky. V jejím rámci se o víkendu přesune i do Jihoafrické republiky a jak potvrdil, svůj program zatím nebude nijak měnit. Na tiskové konferenci v Senegalu Obama uvedl, že jeho myšlenky a modlitby nyní směřují k Mandelově rodině a Jihoafričanům. Mandela je podle něj světovým hrdinou, jehož "odkaz tu zůstane dlouhé věky".

Otevřel oči a usmál se

Mandelu navštívilo v uplynulých dnech v nemocnici množství příbuzných. Byla mezi nimi i jeho dcera Zindzi. Ta podle televizní stanice NBC News uvedla, že její otec "otevřel oči a usmál se", když mu řekla, že tento týden do země přijíždí americký prezident Barack Obama.

Již během úterý se začali do Mandelovy vesnice Qunu sjíždět členové jeho rodiny, aby na takzvané radě starších projednali určité "citlivé věci". Žádné další podrobnosti nebyly zveřejněny. Podle jihoafrického deníku The Star ale na setkání došlo k hádce mezi Mandelovým vnukem Mandlou a zbytkem rodiny.

Mandla totiž navrhoval, aby byl jeho děd pohřben v místě svého narození ve vesnici Mvezo. Zbytek rodiny je naopak pro Qunu, kde prožil své dětství a nyní i poslední roky svého života. Mandla Mandela prý dokonce rozčíleně úterní rodinnou schůzku opustil.

Bývalý prezident je hospitalizován již od 8. června, kvůli opakované plicní infekci. Dlouhou dobu byl jeho stav stabilizovaný, od víkendu je ale kritický a Jihoafričané se pomalu připravují na nevyhnutelné. Jde již o čtvrtou hospitalizaci za posledních šest měsíců.