Severní Korea pohrozila, že zabije autory zprávy, podle níž severokorejský vůdce Kim Čong-un rozdával o svých narozeninách výtisky Hitlerova díla Mein Kampf. Tuto informaci Pchjongjang už ve středu rozhořčeně popřel, informovala agentura AFP.

Článek na on-line zpravodajském portálu New Focus International, který vedou severokorejští přeběhlíci, uvedl, že knihu nacistického vůdce dostali vysocí severokorejští činitelé jako dárek v lednu.

"Kim Čong-un připomněl, že Hitlerovi se podařilo obnovit Německo ve velmi krátké době po porážce této země v první světové válce, a nařídil, aby byla ideologie třetí říše pečlivě studována a aby se tyto myšlenky staly inspirací a byly využity v praxi," napsal New Focus International s odvoláním na nejmenovaného severokorejského představitele v Číně.

Příběh ve středu přetiskly všechny velké jihokorejské deníky. Severokorejský policejní úřad ovšem ve středu večer zprávu označil za "trojnásobně prokletý zločin", jehož cílem je znevážit severokorejského vůdce. Pohrozil přitom, že zabije tu "lidskou spodinu" stojící za článkem.

"Jsme odhodlaní vyvinout značné úsilí a fyzicky odstranit odporné neřády, kteří páchají vlastizradu," uvedla policie v prohlášení, které zveřejnila oficiální tisková agentura KCNA. "Hnusná lidská spodina se už nikdy nepodívá na nebe, ani nenajde píď půdy, kde by mohla být po smrti pohřbena."

Prohlášení rovněž slíbilo spustit "nemilosrdný trest spravedlnosti" proti Soulu a Washingtonu, které viní, že povzbuzují přeběhlíky, aby pomlouvali severokorejského vůdce.

Komunistická dynastie Kimů vládne KLDR železnou rukou již více než šest desítek let. Třicetiletý Kim Čong-un nastoupil k moci po smrti svého otce Kim Čong-ila v prosinci 2011. Kolují zvěsti, že nacistickou ideologii podrobně studoval během svého pobytu ve škole ve Švýcarsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist