Banánovou republiku připomíná podle úterního vydání listu Berliner Zeitung dění v Česku. Země podle deníku potřebuje zásadní změnu politické kultury a jediné východisko ze současné krize představují předčasné volby.
Další německojazyčné deníky však zdůrazňují, že vše je teď v rukou prezidenta Miloše Zemana, který by mohl upřednostnit úřednickou vládu, již by fakticky ovládal. Právě Zemana tak některé listy označují za skutečného vítěze nynější vládní krize.
"Česká korupční aféra ukazuje, že země potřebuje zásadní změnu své politické kultury," soudí Berliner Zeitung v komentáři nazvaném "Česko jako banánová republika". ČR podle listu nemá jinou možnost, než co nejrychleji uspořádat předčasné volby.
Vše o pádu Petra Nečase najdete ZDE
"Jakékoli otálení s novými volbami by politickou krizi ještě zhoršilo. Důvěru ve své politiky Češi beztak již ztratili. Nejhloupější na celé situaci je to, že ani volby základní problém nevyřeší," dodává berlínský deník.
Tím problémem je podle něj propojení vysoké politiky s korupcí a organizovaným zločinem, které se netýká jen současných vládních stran, ale i opozice. "Česko tak potřebuje víc než jen změnu vlády," zdůrazňuje Berliner Zeitung. Osobnost, která by přinesla onu zásadní obrodu politické kultury, "není ale široko daleko vidět", poznamenává deník.
Kuba? Špatný vtip
"Odchod premiéra Petra Nečase v mnohém charakterizuje hluboký propad demokratické kultury a měl by být podnětem k radikálnímu obratu," soudí Süddeutsche Zeitung. Komentátor listu pokládá za špatný vtip, že by Nečase měl nahradit ministr obchodu Martin Kuba, který "je sám podezřelý z čachrování s 'kmotry' a ztělesňuje všechno to špatné ze starého systému".
Za jediného vhodného kandidáta na nejvyšší vládní post ze současné koalice vidí ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, jehož však diskvalifikuje to, že není z ODS, ale z koaliční TOP 09.
Zatímco i Franfurter Rundschau má za nejpravděpodobnější východisko ze současné krize předčasné volby, Süddeutsche Zeitung stejně jako rakouský Kurier a další listy připomínají, že na tahu je prezident Zeman. "Jeho postup je ale nevypočitatelný," zdůraznil německý Die Welt podobně jako rakouský Die Presse.
ON-LINE: Hledání premiéra pokračuje. Politické špičky čeká tvrdé vyjednávání - sledujeme ZDE
Policie prohledala dům právníka Jindry, poradce ministrů Bendla a Kuby - čtěte ZDE
"Zeman už teď platí za vítěze nejnovějších událostí. Už po svém lednové zvolení vyhlásil, že by rád viděl konec Nečasovy vlády. Teď, když se mu to přání splnilo, bude moci vybrat vládu novou," píše rakouský Wiener Zeitung, podle něhož by prezidentovi "do rukou hrál úřednický kabinet". Například Die Presse přitom zmiňuje spekulace, že by takovou vládu mohl vést bývalý prezident Václav Klaus.
Že má nyní Zeman "všechny nitky v ruce", připomíná také berlínský Der Tagesspiegel a ptá se: "Bude nyní vládnou prezident?" Pokud by jmenoval kabinet složený z odborníků, vzrostl by podle listu prezidentův vliv, protože "přechodná vláda by na něm byla přímo závislá".
Stranický intrikán nebo státník
Podle Süddeutsche Zeitung v prvních sto dnech od nástupu do funkce Zeman "mnohé zkazil a hrál vlastní hry". "Teď může ukázat, zda je malicherným stranickým intrikánem, nebo státníkem, který si je vědom nejlepších tradic své země," uvedl mnichovský deník.
"České politické elity nemají ani 24 let po sametové revoluci žádnou politickou kulturu, která by si zasloužila důvěru občanů," všímá si rovněž Neue Osnabrücker Zeitung. Jako problém vidí, že čeští politici disponují i penězi z EU a vysílají vysoké státní úředníky rozhodovat do evropských orgánů. "Případ Jany Nagyové v Bruselu? Prosím ne," píše list.
Řada deníků v Německu a v Rakousku se ještě vrací k okolnostem pádu premiéra Nečase a jeho příčinám. Zatímco některé je přirovnávají k "thrilleru s prvky jako sex, korupce a špionáž" nebo "kýčovitému románu od Rosamunde Pilcherové", švýcarský Neue Zürcher Zeitung líčí bývalého premiéra jako součást klientského systému v české politice, jehož potírání umožnila paradoxně právě jeho vláda. "To je ta jediná dobrá zpráva mezi mnoha špatnými," konstatuje curyšský list.
Média zajímá je i nepolitický rozměr skandálu, když například bruselský portál EUobserver nadepsal svůj dlouhý materiál titulkem Český prezident: všechny premiérovy ženy.
Skandál zanechal Českou republiku, která měla od roku 2002 šest premiérů, opět bez funkční vlády v době, kdy se hospodářství snaží dostat z vůbec nejdelšího poklesu. Pro Prahu je také obtížnější přilákat investory, když země vypadá, že ji řídí zkorumpovaní politici, že ji ovládají mocné obchodní zájmy a že je pod rostoucím ruským vlivem, napsaly Financial Times.
Britská televize Sky News uvedla, že skandál uvrhl zemi do politického zmatku. Cituje analytika Williama Jacksona z londýnské firmy Capital Economic, který připomíná, že i když se vládní koalice snaží vyhnout předčasným volbám, "je tu hodně nejistoty vzhledem k tomu, že měla jen 100 ze 200 hlasů v parlamentu a spoléhala při vládnutí na nezávislé poslance".
Česko a jeho kmotři
Sky News zdůraznila, že Česká republika byla pronásledována korupcí od chvíle, kdy vznikla jako samostatný stát. Aféra je dalším důkazem, že politická transformace se nikdy nevyrovnala ekonomické, která proměnila zemi ve výrobní středisko blízce napojené na německou ekonomiku, napsaly Financial Times.
Zemi pronásledují skandály, korupce a intriky vzhledem k tomu, že podle analytiků politická elita často jedná beztrestně a jen s malým ohledem na právo nebo na důsledky svých činů, uvedl ekonomický deník.
EUobserver zdůraznil, že loni Českou republiku postihl skandál s evropskými fondy, aféry na ministerstvech obrany a zdravotnictví, stejně jako na pražské radnici, kde "kmotři" - tedy skupina politiků a lobbistů - po léta odsávali státní peníze. Bruselský web připomněl i loňskou aféru kolem Davida Ratha. Ale nyní je měřítko odlišné, zdůraznil autor článku, polský analytik Dariusz Kalan.
Také francouzský La Croix píše, že Nečasova demise vede k další z řady politických krizí v zemi, kde korupce není novým fenoménem.
Šídlo: Proč Nečas musel odejít. Vydíratelného premiéra si dovolit nemůžeme - čtěte ZDE
Hluboce lituji a omlouvám se, reaguje Nečas na sledování lidí. S Nagyovou se rozloučí - čtěte ZDE
Politická krize na pozadí frašky, tak nadepsal svůj článek francouzský ekonomický list Les Echos. Petra Nečase během několika dní smetla temná aféra korupce a zneužívání moci, která se týká jeho nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové. Nečas byl politikem bez charismatu a zanechal zemi v nejdelší recesi od roku 1996, zdůraznil deník.
Také Le Figaro píše o "politicko-manželském skandálu v České republice". Může nevěra vyvolat politickou krizi? Odpověď zní ano. Zvlášť, pokud jde ruku v ruce s korupcí, napsal francouzský list, který rovněž připomněl, že "malá Česká republika postižená recesí by se bez této nové politické krize obešla".
Ve Francii si aféry o "sexu a korupci v ČR" všiml i společenský týdeník Paris Match. Jinak vcelku faktografický materiál přinesl pod titulkem "Nebesa, moje milenka byla špionka".
Watergate bez vítěze
Bruselský portál EurActiv dlouze líčí okolnosti celé krize a připomíná, že v zemi vládne nejistota o tom, kdo vytvoří novou vládu. Bruselský týdeník European Voice na svém webu zdůraznil, že aféra dává "nově zvolenému prezidentovi a někdejšímu vůdci sociálních demokratů Miloši Zemanovi moc významně utvářet českou politiku před evropskými volbami příští rok".
Podle EUobserveru je nepravděpodobné, že by český Watergate měl nějakého vítěze. Opoziční ČSSD vede v průzkumech takovým rozdílem, že by volby příští rok vyhrála stejně. Pro Nečasovy odpůrce v ODS je pozdě na to, aby převzali vedení a obnovili důvěru ve stranu. Současně prezident Miloš Zeman je sotva s to obnovit důvěru lidí v establishment. Po zprávách o tom, že byl při oficiální ceremonii opilý, má vlastní problémy se svou prezentací na veřejnosti.
Pro Čechy to vše bude mít jen malý význam. Ve vztahu ke své kradoucí a opilé elitě se stávají společností, kterou v Evropě nejvíce postihla deziluze. Probudí je český Watergate a přiměje je, aby usilovali o skutečnou změnu? uzavřel Dariusz Kalan v EUobserver.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist