O plánované rezignaci Petra Nečase z postu premiéra i předsedy strany ODS informovala média po celém světě, která o ní informovala téměř ihned po oznámení jako o "breaking news". Korupční a špehovací skandál v nejvyšších patrech české politiky se dostal na stránky slovenských, německých, ale i amerických nebo čínských zpravodajských serverů.
Ještě v pondělí dopoledne zpráva o Nečasově rozhodnutí patřila na serveru BBC News mezi deset nejčtenějších zpráv.
"Český premiér odstupuje po korupční a sledovací aféře, do které se zapletla jeho nejbližší spolupracovnice," píše malajsijský web FMT a dodává, že členský stát Evropské unie tím vstupuje do období nejistoty, kdo vytvoří příští vládu.
Vše o Nečasově pádu najdete ZDE
Podobně americký TribLive upozorňuje na osobní okolnosti provázející premiérovu demisi, tedy že jedním z terčů sledování, nařízeného šéfkou kabinetu Janou Nagyovou, byla premiérova manželka a že pár je zrovna v rozvodovém řízení.
The New York Times píše o "nejrozsáhlejší protikorupční operaci (v Česku) od konce komunismu" a poznamenává, že dědictvím po komunistické období bylo úplatkářství či nerespektování zákonů.
"Po sametové revoluci v roce 1989 a pokojném rozdělení bývalého Československa na dva oddělené státy Čechů a Slováků byl první prezident České republiky Václav Havel vnímán jako silný symbol vítězství demokracie a svobody nad autoritářstvím. Avšak země byla zamořena kulturou úplatkářství a nezákonnosti jako dědictvím po desetiletích komunistické vlády. Taky se za privatizace v 90. letech, kdy se setřely hranice mezi vládními a firemními zájmy, zakořenil strýčkovský kapitalismus," soudí list.
Zároveň si všímá varování českých bezpečnostních expertů před nahlodáním důvěry spojenců, včetně USA, vůči Česku. The Wall Street Journal komentuje, že Česko vstupuje do období "politické nejistoty" poté, co v důsledku protikorupčního vyšetřování a zatčení své blízké spolupracovnice odstupuje premiér Nečas, který se sám označoval za bojovníka proti korupci.
Obdobně o "špehovacím a úplatkářském" skandálu referuje The Washington Post. Poznamenává, že současná koalice chce zůstat u moci, což se jí ale nemusí povést.
Britská zpravodajská stanice BBC na svém webu zaznamenává, že po čtyřech vyčerpávajících a stresujících dnech šéf vlády při nedělním rezignačním projevu vypadal "uvolněně, téměř jakoby znovu ožil", což se nedalo říci o jeho stranických druzích, z nichž jeden se chopí úkolu převzít otřesenou stranu, znesvářenou koalici a nepopulární vládu.
Vlivná ředitelka
Je to poutavé politické drama, které má všechny prvky skandálu - obvinění z korupce, úplatky a milostný trojúhelník, uvedl zpravodaj BBC s tím, že se přiblížil potvrzení, že žena v centru skandálu je něčím víc než kolegyní.
Nečasova demise se mimo jiné dostala i na stránku francouzského listu Le Monde, podrobně referujícího o roli vlivné ředitelky premiérova kabinety, "označované bulvárním tiskem i za jeho milenku", jakož i o požadavku levicové opozice na předčasné volby.
Také čínská agentura Sinchua podotýká, že Nečas odstupuje ve spojitosti s pondělním zatčením své nejbližší spolupracovnice.
"Premiér podává demisi, jeho strana se nechce vzdát moci," zdůrazňuje polská zpravodajská televize TVN24 s tím, že jde o "důsledek velké korupční aféry, která otřásla vrcholy české moci". Upozorňuje i na slova odstupujícího premiéra o potřebě demokratických zásad při vzniku nové vlády - to má znamenat, že nynější koalice má dál vládnout, pokud dá dohromady většinu z 200 hlasů ve sněmovně.
Klíčové otázky: Co ještě musí Ištvan, Šlachta a hlavně Nečas vysvětlit - čtěte ZDE
Kdo je Jana Nagyová? Tajemná mocná žena, která přivodí pád Petra Nečase - čtěte ZDE
"Aritmetika však napovídá, že to nebude tak prosté, protože tři vládní strany mají 99 hlasů," upozornila TVN24 v komentáři. Dodala, že vládní krize může trvat i několik týdnů, pokud prezident svěří úkol vytvořit novou vládu nejsilnější straně ve sněmovně, protože tou je sociální demokracie. Ta ale není s to vytvořit novou vládu ani v koalici s komunisty, a tak by mohlo dojít i na předčasné volby.
Liberální deník Gazeta Wyborcza o Nečasově odstoupení informuje v rubrice věnované nejdůležitější události dne - a politické drama současně přirovnává k románu z červené knihovny.
"Ještě v neděli ráno se zdálo, že zatýkání důležitých českých politiků nezpůsobí v Praze konec světa. Loď, kterou kormidloval premiér Nečas, se sice kolébala, ale nepotápěla," poznamenala Gazeta Wyborcza. Ale hned po návratu z Varšavy - kam premiér odjel na visegrádský summit, aby předvedl, že se nic neděje - ohlásil Nečas své odstoupení, a to vlastně kvůli nejméně závažné nitce v korupčním skandálu.
Důkazy pro rozvod
Tedy kvůli sledování své manželky, které zorganizovala šéfka Nečasova kabinetu, hledající prý důkazy pro premiérův rozvod. Podle polského listu přitom nejdůležitější, ale také dosud nejvíce nejasný příběh se týká stále nezatčených lobbistů vyvádějících miliardy ze státních firem.
Gazeta Wyborcza současně předpovídá, že předčasné volby v Česku nejspíše nebudou, a to vzhledem k poměru sil ve sněmovně i obavám opozičních sociálních demokratů, aby prezident Miloš Zeman nepovolal na místo Nečasova kabinetu "vládu odborníků" podle vlastních představ.
O Nečasově demisi v důsledku "korupčního skandálu s milostným příběhem v pozadí" píše i Dziennik, který v příštích dnech očekává horečná politická jednání, v nichž půjde o tom, zda současná koalice dá dohromady 101 hlasů, nebo zda dojde na předčasné volby.
Rzeczpospolita podrobně referuje nejen o "konci Nečasovy politické kariéry", ale i o "pejskařském" slovníku šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové a o korupčních poměrech v ČR, kde předseda vlády považuje kupčení s funkcemi za "normální" politický obchod a kde bez překážek mohou fungovat lobbisté typu Ivo Rittiga či Romana Janouška.
Ruský liberální list Kommersant předpovídá konec Nečasovy kariéry i posílení role prezidenta Miloše Zemana. Píše, že více než roční vyšetřování se zprvu týkalo jen machinací při velkých pražských zakázkách. Nakonec se však z věci vyklubaly nejméně tři případy s pojítkem v podobě Nagyové. "Zatím ještě není zcela jasné, do jaké míry si premiér byl vědom počínání své spolupracovnice," poznamenal list.
Na závěr Kommersant dodal, že opozice požaduje nejen pád vlády, ale i rozpuštění parlamentu a předčasné volby. V nich by opoziční sociální demokraté měli šanci na "drtivé vítězství" a komunisté na druhou příčku v pořadí, a tak se vládnoucí středopravá koalice vynasnaží zůstat u moci až do května 2014.
"Nečasova demise může vést až k předčasným volbám," upozornila moskevská televize Centrum a dodala, že premiér odstoupil "až pod tlakem kolegů z ODS, kteří si výměnou za obětování Nečase přejí zůstat u moci do řádných voleb v příštím roce".
Vládní list Rossijskaja gazeta si všímá především role Jany Nagyové při rozpoutání politické krize a zdůrazňuje, že šéfka premiérova kabinetu se nechala chytit při navýsost osobní záležitosti - při organizování sledování své soupeřky, premiérovy ženy.
Sexuální skandály podle Forbesu
"Český bulvár bez servítek píše o tom, že zájem Nagyové o šéfovu manželku byl nejspíše vyvolán osobními vztahy s premiérem a vlastním zájmem o jeho rozvod," dodává deník s tím, že v posledních dvaceti letech mívají české vlády v parlamentu veskrze chatrné postavení a že už jich pár padlo kvůli korupčním skandálům.
Podnikatelský časopis Forbes ve své ruské verzi zařadil Nečasovu demisi po bok "15 velkých sexuálních skandálů v politice a byznysu".
"Nynější skandál, bez ohledu na to, jaké nové podrobnosti o korupci a zákulisních kšeftech ještě přinese, nevyhnutelně ovlivní politický systém Česka," usoudil komentátor ruského vysílání rádia Svoboda.
"Pro Nečasovu stranu, občanské demokraty, může být tento úder osudným. Pro levicovou opozici, která loni měla svou velkou korupční aféru v podobě zatčení jednoho z jejích předáků Davida Ratha, se může stát odrazovým můstkem k moci. Pro prezidenta Zemana, známého autoritářskými sklony, to může být dar osudu, posilující jeho pozici jako nejvyššího politického arbitra. A pro společnost půjde o důvod k zamyšlení nad tím, proč nynější politický systém není s to vypořádat se s klientelismem politiků, úředníků a s nimi spjatých podnikatelů," řekl.
"Tak velký korupční skandál popírá mýtus o čestných evropských hodnostářích. Ukazuje se, že úplatkářství a zneužívání služebního postavení pro osobní cíle se ani zdaleka netýká jen Ruska," usoudil web Newsbalt.
Německý deník Bild nebo rakouský Kurier o ohlášené rezignaci Petra Nečase soudí, že tlak na českého premiéra byl příliš velký, než aby ho ustál. Die Welt zase připomíná pád předsedy vlády zápletku politického thrilleru a v pozadí vidí Nečasovu lásku k Janě Nagyové - šéfce jeho kabinetu a hlavní obviněné v mimo jiné korupční aféře.
Některé německé servery se zamýšlejí nad dalším vývojem české politické scény po pádu vlády. Spiegel online konstatuje, že není vůbec jasné, zda středopravá koalice bude moci s novým předsedou dál vládnout, jak by si přála. "Levicová opozice požaduje nové volby. Hodně teď bude záviset na schopnosti prezidenta Miloše Zemana nalézt řešení," míní Die Welt.
Politický guláš v žaludku
Podle serveru deníku Rheinische Post přivodila Nečasův pád "špehovací a korupční aféra, která nemá v Česku obdoby". Odcházejícího českého premiéra přitom omylem označil za prezidenta.
"Nečas padl kvůli lásce ke zkorumpované vedoucí své kanceláře," domnívá se naopak Die Welt. "Zní to jako zápletka politického thrilleru. Český premiér musí odstoupit, protože jeho milenka pravděpodobně uplácela poslance, měla kontakty na mocné 'kmotry' a nechala sledovat Nečasovu ženu," píše list. Také on poznamenává, že tlak na Nečase byl "hodinu od hodiny masivnější".
"Politický guláš už mu ležel těžce v žaludku," glosuje v titulku důvody ohlášené demise premiéra švýcarský Tages-Anzeiger. Odkazuje tím na Nečasovo vystoupení v Poslanecké sněmovně minulý týden, kdy premiér média obvinil, že ze tří podle něj nesouvisejících kauz udělala "politický guláš".
O uplácení bývalých poslanců a zneužití vojenského zpravodajství píše také slovenský tisk a zdůrazňuje, že další vývoj v Česku ovlivní prezident Miloš Zeman, který rozhodne o novém ministerském předsedovi.
Aféra Nagyové stála Nečase krk
"Česko zažilo velké politické zemětřesení. Tři roky po nástupu k moci skončil premiér Petr Nečas, kterému zlomila vaz špehovací kauza jeho nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové," napsaly Hospodárske noviny. Odchod Nečase, což znamená pád celé vlády, je podle listu vyvrcholením aféry, která otřásá českou politickou scénu a ve které je hlavní obviněnou Nagyová.
"Aféra šéfky kanceláře Nagyové ho stála krk: Český premiér Nečas podá demisi!," hlásí portál nejčtenějšího slovenského listu Nový čas.
Slovenská média a zpravodajské portály se aféře podrobně věnují od rozsáhlé policejní razii z minulého týdne namířené proti politikům a vysokým státním úředníkům.
Spekulují ale i o tom, zda stávající koalice zůstane u moci nebo zda Česko čekají předčasné parlamentní volby. Podle listu Sme další politický vývoj v ČR má v rukou prezident Miloš Zeman. "Ten může, ale nemusí respektovat koaliční návrh na nového premiéra. Může se rozhodnout jmenovat úřednického šéfa vlády," poznamenal deník.
Období nejistoty
Podle televizní stanice Euronews sice Nečas popíral jakýkoli podíl na skandálu, ale jeho koaliční partneři ho přestali podporovat. List The Daily Telegraph napsal, že Nečas oznámil demisi "uprostřed ohromného korupčního skandálu, který zahrnuje i obvinění jeho nejbližší spolupracovnice". Podle The Guardian byl Nečas nucen odejít poté, co skandál uvrhl zemi do období nejistoty.
I bulvární deník Daily Mail podotýká, že největší senzací v celém případu je právě zatčení Nagyové, která nechávala sledovat Nečasovu manželku.
Belgická televize RTBF poznamenala, že Nečas se vyslovil pro zachování nynější vlády pravého středu s novým premiérem z jeho ODS. Francouzský list Le Monde napsal, že česká vládní koalice od loňska už nemá parlamentní většinu a že opoziční sociální demokraté chtějí předčasné volby.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist