Manželství Vladimira a Ljudmily Putinových se po třiceti společných letech rozpadlo. Manželka ruského prezidenta ve čtvrtek rozchod prvního páru potvrdila v odpovědi na dotaz novinářů. "Ano, je možné říct, že je to civilizovaný rozvod," prohlásila Ljudmila Putinová.

Prezident ve čtvrtek večer s manželkou přišel do Velkého kremelského paláce na představení baletu Esmeralda. Program prvního páru předem zveřejnila státní média, která zvlášť zdůraznila přítomnost Ljudmily Putinové. Ruský televizní kanál Rossija-24 pak přišel se senzační zprávou, že s manželstvím prezidenta je konec.

"Bylo to naše společné rozhodnutí, naše manželství skončilo," komentoval rozchod Putin.

Rozvody politiků

Výběr vrcholných politiků, kterým se rozpadlo manželství v době:

Silvio Berlusconi - Druhá manželka bývalého italského premiéra v květnu 2009 požádala o rozvod. Média v té době obvinila Berlusconiho ze styku s nezletilými dívkami. Loni Berlusconi ohlásil zasnoubení s novou partnerkou, která je o 49 let mladší.

Joschka Fischer - Německý ministr zahraničí v letech 1998-2005 se v září 2003 rozvedl se svou čtvrtou manželkou. Popáté se oženil v říjnu 2005.

Nelson Mandela - Jihoafrický prezident (1994-1999) Mandela se v březnu 1996 po osmatřicetiletém manželství rozvedl se svou druhou ženou Winnie.

Andreas Papandreu - Předseda řecké vlády v letech 1981-1989 a 1993-1996 byl ženatý třikrát. V roce 1987 mu zejména v zahraničí poškodila pověst milostná aféra s bývalou letuškou Dimitrou Lianiovou, s níž se na závěr svého prvního období v premiérské funkci v červenci 1989 oženil. S Lianiovou žil Papandreu až do své smrti v roce 1996.

Nicolas Sarkozy - Francouzský prezident z let 2007-2012 se v únoru 2008 potřetí oženil se zpěvačkou a exmodelkou italského původu Carlou Bruniovou. S druhou manželkou Cécilií Ciganerovou-Albenizovou se rozvedl v říjnu 2007, pět měsíců po nástupu do prezidentské funkce

Mirek Topolánek - Premiér České republiky v letech 2006-2009 se sice oficiálně rozvedl v roce 2010, od roku 2007 ale žil s bývalou místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou. Svou první ženu si vzal v roce 1979.

Putin novinářům vysvětlil, že manželé se prakticky nevídali, každý prý už má svůj život. Ljudmila doplnila, že jí veřejný život nesvědčí, špatně snáší přelety letadlem. Navždy prý ale s Vladimirem Vladimirovičem zůstanou "velmi blízkými přáteli".

Podle mluvčího Peskova se manželé Putinovi formálně ještě nerozvedli, záměr rozvést se pouze oznámili. Odloučeně ale už podle mluvčího žijí dlouho.

Putin se do současnosti na veřejnosti objevoval se snubním prstenem. Podle očitých svědků byl na jeho pravé ruce i ve čtvrtek dopoledne, kdy prezident v Kremlu řídil poradu o ruském školství.

Jak napsal list Komsomolskaja pravda, zpráva o rozchodu vlastně není velkým překvapením, protože o osudu Putinova manželství se spekulovalo už dlouho. Pár se nikde společně neobjevoval, Putin rozhovory o svém rodinném životě zásadně odmítal. Vyhýbal se i odpovědi na otázky, zda je v osobním životě šťasten.

Třicet let společně

Manželé Putinovi by letos v červenci oslavili třicáté výročí sňatku. O Ljudmile Putinové-Škrebněvové toho není mnoho známo, do školy chodila v Kaliningradě, pracovala jako zdravotnice a letuška. Po svatbě s Putinem vystudovala romanistiku v Leningradě (dnes Petrohrad). Putinovi mají dvě dcery Mariju a Jekatěrinu.

Z formulací prezidenta ani Ljudmily Putinové není zřejmé, zda jde o rozluku či rozvod. Zprávy o manželských problémech se objevují už řadu let, v roce 2010 dokonce musela pravoslavná církev vyvracet pověsti kolující na internetu, že Ljudmila se stala jeptiškou a patriarcha ji jmenoval abatyší jistého kláštera.

Se spekulacemi o rozchodu prvního páru se objevovala i jména případných Putinových nových partnerek. Sám prezident, věrný své pověsti pravého muže zoceleného politikou i sportem, spekulace většinou nijak energicky nepopíral.

Výjimkou bylo v dubnu 2008 dementi údajného sblížení s olympijskou vítězkou v moderní gymnastice, o třicet let mladší Alinou Kabajevovovu. Později měla být podle ruského bulváru novou prezidentovou partnerkou ruská špionka Anna Chapmanová, která byla v roce 2010 vyhoštěna z USA.

Vladimir Putin a olympijskou vítězkou v moderní gymnastice, o třicet let mladší Alina Kabajevova

Foto: Reuters - Vladimir Putin a gymnastka Alina Kabajevova