Japonsko tento týden provedlo na kolejích první zkoušku svého nového vysokorychlostního vlaku na magnetickém polštáři, který je schopný jet až rychlostí 500 kilometrů v hodině a vzdálenost zhruba 322 kilometrů překonat za pouhých 40 minut. Jde o nejrychlejší vlak, jaký byl dosud postaven. Informovala o tom agentura AFP.

Prototyp vlaku série L0 s označením "maglev", což je zkratka z magnetické levitace, byl poprvé představen v listopadu loňského roku.

Tyto vlaky z dílny společnosti JR Tokai nemají kola. Místo toho se vznášejí na elektromagnetickém polštáři, který je zároveň pohání. Předpokládá se, že každý z vlaků bude tvořen 14 až 16 vozy, které pojmou po 68 cestujících.

Další zkoušky vlak čekají letos v září na jedné z nejrušnějších japonských tratí spojující Tokio s městem Nagoja, kde má vlak sloužit. Na jejich oficiální zavedení do provozu si ovšem cestující budou muset počkat až do roku 2027.

V roce 2045 by pak měl začít jezdit až do Ósaky a zkrátit pod hodinu dobu jízdy, která nyní trvá minimálně dvě hodiny a 25 minut.

První trať pro vlaky na magnetickém polštáři byl do běžného provozu uvedena v lednu 2004 v Číně. Linka spojuje Šanghaj s tamním mezinárodním letištěm. Vybudovala ji německá společnost Siemens a vlaky na ní dosahují cestovní rychlosti 430 kilometrů v hodině.

Zkušební jízda levitujícího vlaku z listopadu 2012, Tokio

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist