Slováci se připravují na hrozbu záplav v povodí Dunaje na jihu země. Kvůli vydatným srážkám v Německu a Rakousku hladina řeky o víkendu na slovenském území výrazně stoupla, v okrajové části Bratislavy, v Devíně u soutoku Dunaje a řeky Moravy, voda zatopila sklepy několika domů.

Podle předpovědi bude pršet celý týden. V úterý by hladina Dunaje měla dosáhnout 850 centimetrů, což odpovídá 3. stupni povodňové aktvitiy, píše deník Sme.

Na jihu Německa a severu Rakouska kvůli záplavám kolabuje doprava. V oblasti kolem bavorského jezera Chiemsee je v obou směrech uzavřena dálnice A8 mezi Mnichovem a Salcburkem, na téže trase navíc nejezdí vlaky ani autobusy.

Rakousko: Katastrofální situace

Na mnoha místech Rakouska je katastrofální situace, ale úřady varují, že může být ještě hůře. V Horních i Dolních Rakousích má totiž Dunaj kulminovat až v úterý. Deštivé počasí posledních dnů v alpské republice připravilo o život přinejmenším dva lidi a další dva se pohřešují. Na mnoha místech se sesouvá podmáčená půda.

Dolní Rakousy při hranicích s Českem očekávají, že evropský veletok se k večeru přiblíží 11 metrům. Na stejné výši byl i při ničivých záplavách v srpnu 2002. Rozvodněný Dunaj částečně zatopil už několik rakouských měst, mezi nimi i historický Melk. Domovy musely opustit stovky lidí, v Korneuburgu policie dokonce evakuovala celé sídliště. Mnohde je prý situace dramatičtější, než tomu bylo před jedenácti lety.

V tyrolském Bergenu se v důsledku vytrvalých silných dešťů sesunuly celé svahy. Kamení a bahno zavalily silnice a železniční tratě. Pod lavinou bahna se podle agentury DPA ztratili dva lidé, kteří jsou nyní vedeni jako pohřešovaní.

Rozvodněný Dunaj

Ve dvou nejohroženějších lokalitách Bratislavy včetně Devína vodohospodáři už instalovali protipovodňové bariéry, které mají slovenskou metropoli ochránit před velkou vodou.

Hladina Dunaje v Bratislavě v pondělí ráno v Bratislavě dosáhla 741 centimetrů, od pátku se zvýšila o téměř tři a půl metru. Za dosavadním maximem z roku 2002 zaostává o více než dva metry.

Meteorologové ovšem očekávají, že Dunaj bude v Bratislavě stoupat i nadále. Důvodem je situace v Rakousku a Německu. Rozvodněný Dunaj v bavorském Pasově ráno vystoupal na 12 metrů, v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy dosáhl 11 metrů. Na stejné výši byl i při ničivých záplavách v srpnu 2002.

V Bratislavě nejhorší situaci zatím hlásila část Devín, kde voda zatopila sklepy několika domů a od okolí odřezala i památník věnovaný lidem, kteří za komunismu přišli o život při pokusu o útěk přes železnou oponu. Právě Devín je v Bratislavě nejčastěji vystaven problémům s vysokou vodou. Samospráva ohlásila, že v případě potřeby občanům zajistí pytle s pískem.

Slovenští meteorologové pro celé povodí Dunaje na slovenském území vyhlásili výstrahu druhého stupně před povodněmi z třídílné škály. Na zbytku Slovenska záplavy prý nehrozí.

Podle meteorologa Petera Jurčoviče by měla pršet celý týden. "Stále tu máme tlakovou níži, v dalších dnech budou převládat srážky," cituje ho Sme na svém serveru.

V Bratislavě byl projekt mobilní protipovodňové ochrany dokončen před dvěma lety v reakci na záplavy z roku 2002, kdy hladina Dunaje v Bratislavě vystoupila na 991 centimetrů.

Podle mluvčího německých drah v pondělí nejezdí vlaky mezi Mnichovem a Salcburkem, Traunsteinem a Ruhpoldingem či mezi městy Weilheim a Garmisch-Partenkirchen. Už od neděle je uzavřeno železniční nádraží v šedesátitisícovém Rosenheimu v jižním Bavorsku.

V Rakousku stojí páteřní železniční trasa mezi Salcburkem a Kufsteinem. Nefunguje asi spojení mezi Vídní a Pasovem.

Na trase z Mnichova přes Salcburk do Vídně a Klagenfurtu a také z Mnichova přes Innsbruck do Itálie nejedou mezinárodní rychlíky, uvedl server deníku Südddeustche Zeitung. Železniční spojení zčásti nefunguje ani v dalších německých oblastech postižených záplavami - tedy v Bádensku-Württembersku, Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku, kde je zcela mimo provoz nádraží v třicetitisícovém městě Zeitz.

Všechny objížďky jsou přetížené

Situace na silnicích je kritická zejména v Bavorsku, říká mluvčí německého autoklubu ADAC. Dálnice A8 je uzavřena v úseku Bernau am Chiemsee - Bergen a auta na ní nepojedou nejméně do čtvrtka, protože voda poškodila vozovku.

"Všechny objížďky jsou přetížené. Zácpa, zácpa, zácpa všude," řekl Klaus Reindl serveru Spiegel Online. Uzavřená je rovněž dálnice A5 mezi Karlsruhe a Heidelbergem.

Bavorské město Pasov, kde se do Dunaje vlévají řeky Ilz a Inn, překonal s úrovní hladiny 12,66 metru historický rekod. Vyplývá to z pondělních údajů na pasovském vodočtu, který kvůli povodni několik hodin nefungoval. Podle vodohospodářů by již voda neměla dále stoupat, řeka nyní kulminuje.

Nejnovější údaj pochází ze 14:00 SELČ, zveřejněn byl ale o více než hodinu později. Předtím byla poslední hodnota 12,2 metru naměřena krátce po sedmé hodině ranní. Starosta města Jürgen Dupper ještě před zprovozněním vodočtu vysvětlil, že vodočet se potýká s poruchou.

Pasov: Dunaj na historickém maximu

Bavorské město Pasov, kde se do Dunaje vlévají řeky Ilz a Inn, v pondělí s úrovní hladiny 12,80 metru překonalo historický rekod. Vyplývá to z údajů na pasovském vodočtu, který kvůli povodni několik hodin nefungoval. Vodohospodáři přitom již po poledni tvrdili, že řeka kulminuje. Hladina ovšem stoupala i později odpoledne.

První rekord byl v Pasově zaznamenán ve 14:00 SELČ, kdy hladina dosáhla 12,66 metru. O tři hodiny později však Dunaj nečekaně přidal dalších 14 centimetrů. Ráno krátce po 07:00 bylo naměřeno 12,2 metru.

Starosta Města Jürgen Dupper po poledni sdělil, že řeka Inn v nedalekém rakouském městě Braunau výrazně klesá. "Co se stane v Braunau, máme za tři hodiny tady," dodal s očekáváním, že hladina v Pasově dál neporoste.

Více problémů než Dunaj podle Duppera způsobil Inn. "(Řeka) přišla s takovou silou, jakou jsem ještě nezažil," prohlásil.

Normálně má Dunaj v Pasově okolo 4,5 metru, při stoleté vodě před jedenácti lety vystoupal na 10,81 metru.