Čínští hackeři zaútočili na Austrálii a Spojené státy. Z Austrálie získali výkresy nového sídla australské tajné služby a z USA "vylámali" informace o několika důležitých zbraních.
Hackeři ve Spojených státech získali informace o více než dvaceti amerických zbraňových systémech, mezi nimiž jsou i důležité komponenty budovaného protiraketového štítu. Uvádí to zpráva expertů připravená pro americké ministerstvo obrany, z níž citoval list The Washington Post.
Podvodně získané údaje by podle odborníků mohl Peking využít v případném konfliktu, například vyřazením komunikačních sítí nebo narušením datového spojení. Čína by rovněž mohla americké tajné dokumenty využít při vývoji vlastních zbraní.
Hackeři se údajně dostali k informacím o americkém protiraketovém systému Patriot či o námořním obranném raketovém systému Aegis, který Pentagon využívá při budování evropského protiraketového štítu. Počítačoví útočníci údajně získali i informace o stíhacích letounech F/A-18 či F-35, o letadlech s kolmým startem V-22 Osprey či vrtulnících Black Hawk.
I Austrálie utrpěla čínský kyberútok
Čínští hackeři ukradli plány nového sídla australské výzvědné služby. Podle portálu brisbanetimes.com.au se útočníkům z Číny podařilo získat plány jednotlivých podlaží, nákresy rozvodů komunikačních kabelů, serverů a bezpečnostních systémů.
Hackeři údajně pronikli do systému jednoho z dodavatelů, který se na stavbě velitelství tajné služby ASIO za 631 milionů australských dolarů (12,2 miliardy korun) podílí.
Podle australské televize ABC se dostali také k tajným materiálům na ministerstvu zahraničí a obchodu.
ABC v souvislosti s nejnovějšími incidenty uvedla, že australské společnosti čelí podle všeho mnohem intenzivnější vlně útoků z Číny, než se doposud myslelo. Terčem byl již mimo jiné ocelářský gigant BlueScope Steel nebo výrobce vojenských a civilních komunikačních zařízení Codan.
Vlivná politická strana Zelení údajný hackerský útok označila jako "bezpečnostní kiks epických rozměrů" a vyzvala k prošetření události. Vláda nicméně odmítla podle Reuters bezpečnostní průlom potvrdit. Útok opětovně oživil hlasy po tom, aby vládní agentury povinně zveřejňovaly informace, zda je napadli hackeři.
Ministr zahraničí Bob Carr prohlásil, že záležitost nepoškodí vztahy s Čínou, která je pro Austrálii největším obchodním partnerem. Dodal, že obvinění Číny nehodlá komentovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist