Šestadvacetiletý Matthew Keys je zástupce šéfredaktora sociálních sítí zpravodajské agentury Reuters. Na Twitteru, kam sám posílá bleskové zprávy o mimořádných událostech, ho sleduje přes 25 tisíc uživatelů. Už několik hodin má ale zablokovaný pracovní počítač a deaktivovanou bezpečnostní přístupovou kartu do kanceláří.

Americké úřady ho totiž ve čtvrtek obvinily z toho, že spolupracoval s hackery ze skupiny Anonymous a pomohl jim k útoku na počítače svého předchozího zaměstnavatele, mediální skupiny Tribune Company a na web jejího listu Los Angeles Times.

Keys podle obvinění v prosinci 2010 dodal hackerům, známým svými pirátskými útoky na informační dálnici, přístupová hesla k serveru. Až do října 2010 producentem v internetové televizi patřící Tribune Company.

K soudu v Sacramentu by se měl podle stanice BBC dostavit 14. dubna. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až deset let vězení a přinejmenším pokuta 250 tisíc dolarů (asi 4,9 milionu korun), poznamenala agentura AFP.

Keys se k obviněním přímo nevyjádřil, jen přes síť Twitter vzkázal, že se mu vede dobře, o obvinění se dozvěděl jako všichni přes Twitter, a tak si dá pauzu, než se zase pustí do práce jako obvykle.

Společnost Reuters oznámila, že k inkriminovaným skutkům mělo dojít ještě předtím, než se Keys stal jejím zaměstnancem - a jeho současné postavení neupřesnila. Podle zaměstnanců v newyorské kanceláři, kde Keys pracoval, mu již byl odpojen počítač a deaktivovali mu i bezpečnostní kartu.