Stockholmská čtvrť Husby za denního světla poskytuje úplně jiný obrázek než během uplynulých několika nocí. Rozmlácená okna, ožehnuté stěny, ohořelá auta a další škody napáchané výtržníky jsou sice pořád viditelné, lidé ale procházejí ulicemi klidně a věnují se svým všedním činnostem. Na centrálním náměstí stojí policisté připraveni poskytnout občanům informace a podporu, píše server The Local.
Majitel místní pizzerie si schoval kameny, které nespokojenci prohodili výlohami jeho restaurace, jež jsou všechny rozbité. "Od té doby, co mi roztřískali sklo, mi sem nepřišel jediný zákazník," říká. "Já bych sem taky nezašel. Ale co se dá dělat," dodává.
Jiní místní obyvatelé jsou na chuligány naštvaní víc. "Je to idiotské. Ničí věci lidí, kteří tady žijí. To my trpíme. Naše auta hoří," zlobí se šestadvacetiletá Marianne Faredeová, která se do Husby přistěhovala před pěti lety.
Podle mládežnické organizace Megafonen jsou protesty v Husby odpovědí na policejní zákrok z minulého týdne, při němž policisté zastřelili 69letého muže, který jim hrozil mačetou. Faredeová je ale přesvědčena, že útočníci tohoto incidentu pouze využili jako záminky pro rušení veřejného pořádku.
"Jen čekají, až se jim naskytne sebemenší důvod vybít si svou frustraci na policii," uvedla Faredeová, která se obává, že události posledních dní dále pokazí již tak nelichotivou pověst čtvrti. "Je to ostuda. Už dřív jsme neměli dobrou pověst. Husby v lidech nahánělo hrůzu. A tohle nám nepřidá," dodala.
Výchova rodičů
Faredeová souhlasí s médii, podle nichž velkou vinu na nepokojích nese vysoké procento nezaměstnanosti mezi mladými. Spíš než chybějící sociální programy švédského státu za situaci podle ní ale mohou rodiče útočníků.
"Ti lidé byli takhle vychovaní. Nechtějí převzít za svůj život odpovědnost. Není to vina státu," prohlásila Faredeová. Mládež v Husby a v okolí kritizuje za to, že si neuvědomuje, jak dobře se jí ve Švédsku daří.
"Kdybych žila ve své vlasti, takhle dobře bych se neměla. Toho si velmi cením," vysvětlila Faredeová, která se narodila v Libanonu. "Mnozí to ale nevnímají. Chtějí čím dál víc."
Nepokoje v Barmě se šíří a mají už 40 obětí. Organizace se obávají dalšího vývoje - čtěte ZDE
Tuniská opozice po smrti svého lídra vyhlásila generální stávku. Premiér rozpustil vládu - čtěte ZDE
Shahnaz Darabiová, která má obchod s květinami na hlavním náměstí v Husby, připisuje násilnosti z uplynulých nocí také rozzlobené mládeži, která má příliš mnoho volného času. "Je to banda mladých lidí, kteří nemají zaměstnání. Považují to za zábavu," podotkla Darabiová, která pochází z Íránu a ve Švédsku žije již 19 let.
Darabiová poukázala na to, že řada přistěhovaleckých rodičů se nedokázala začlenit do švédské společnosti, což komplikuje také integraci jejich dětí. "Mnozí sedí doma a sledují televizní pořady ze svých rodných zemí, neučí se švédsky, nepracují a pobírají sociální dávky. Dostali se do slepé uličky, nevědí kudy kam," říká.
Drogy a nezaměstnanost
Nor Olav Kvitastein, který bydlí pouhých 200 metrů od místa, kde se nepokoje v Husby odehrály, ale považuje čtvrť za poměrně příjemnou.
"Je to převážně klidná část města. Děti si tu často hrají samy venku i po setmění. Žádné násilnosti tu nebývají. Problémy jsou spíše skryté - drogy, nezaměstnanost," řekl Kvitastein serveru The Local. "Většina místních obyvatel jsou muslimové. Jsou velmi tiší, nepořádají žádné večírky, nepijí alkohol," dodal.
Švédka Malin Önstenová, která bydlí nedaleko Malmö, si myslí, že nepokoje jsou reakcí mládeže na chování policistů. "Policie má k místním obyvatelům specifický přístup a oni na to reagují," konstatuje.
Obyvatelé Husby jsou zneklidněni tím, že nepokoje se zatím spíše stupňují, policie je prý ale připravena na nejhorší. Spolupracuje také s rodiči a s místními organizacemi, aby v ulicích zase co nejdříve zavládl klid.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist