Sýrie údajně zamířila své nejmodernější rakety proti Izraeli. Armáda prý dostala rozkaz odpálit střely země-země typu Tišrín na Tel Aviv v případě, že Izrael znovu zaútočí na cíl v Sýrii, napsal v neděli britský deník The Sunday Times.

Aktivitu vládních jednotek prezidenta Bašára Asada podle listu zaregistrovaly výzvědné satelity. Zaměření raket, z nichž každá může nést půl tuny trhaviny, znamená podle Sunday Times výrazné zostření napjaté situace v regionu.

Podle zpráv médií Izrael od začátku roku už třikrát bombardoval cíle v Sýrii, aby zabránil předání moderních zbraní libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh. Podle informací listu The New York Times předtím Izrael pohrozil Asadovi svržením, pokud by jeho režim nebo spojenecký radikální Hizballáh zareagovaly na možný nový zásah Izraele.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se ve čtvrtek marně pokusil při návštěvě Moskvy odvrátit ruského prezidenta Vladimira Putina od dodávek moderních zbrojních systémů Sýrii. Podle deníku The New York Times poskytla Moskva Asadovi protilodní raketový komplex, jehož součástí jsou řízené střely s plochou dráhou letu Jachont. Odborníci tvrdí, že tato zbraň Sýrii umožní zmařit jakýkoli pokus ze zahraničí posílit syrskou opozici námořními dodávkami.

V kombinaci s protivzdušnou obranou v podobě raket S-300, které se Rusko rovněž chystá Damašku dodat, může Sýrie vzdorovat také případným pokusům chránit části země bezletovou zónou. Právě k tomuto kroku by mohl Západ sáhnout, aby zabránil pokračujícímu růstu počtu obětí syrského konfliktu.

Syrská armáda útočí na Kusajr

Syrská armáda s podporou bojovníků libanonského Hizballáhu v neděli zahájila útok na strategické povstalecké město Kusajr na západě země. S cílem dobýt tuto opoziční baštu, která odolává už více než rok, nasadila armáda letectvo a dělostřelectvo.

Podle syrské státní televize vojáci postoupili do centra města a pokračovali v pronásledování "teroristů", což je termín Damašku pro ozbrojenou opozici. Nejmenovaný armádní zdroj agentuře AFP řekl, že vládní oddíly dostaly pod kontrolu ústřední náměstí a okolní budovy, včetně radnice, na níž se objevila syrská vlajka.

Při ranním bombardování předcházejícím pozemní ofenzivě bylo zabito nejméně 40 lidí, oznámily agentury s odvoláním na opoziční Syrskou organizaci pro lidská práva (OSDH).

"Útok na Kusajr začal a u vstupů do města se odehrávají těžké boje mezi povstalci a armádou. Vojáci a tanky se snaží proniknout do města a povstalci se snaží je odrazit," citovala agentura AFP šéfa OSDH Ramího Abdar Rahmána. Bojovníci radikálního šíitského hnutí Hizballáh, které je skalním stoupencem režimu syrského prezidenta Bašára Asada, "hrají v této bitvě ústřední roli", zdůraznil Rahmán.

Armáda s podporou milicí Hizballáhu a dalších režimu loajálních skupin dobyla lokality kolem Kusajru a už několik týdnů město obléhala. Koncem minulého týdne armáda vyzvala asi 20 000 obyvatel Kusajru k evakuaci, podle opozice ale neexistuje pro civilisty bezpečná úniková cesta.

Podle nejmenovaného opozičního zdroje jsou "všichni ve městě odsouzeni k pomalé smrti". "Vždy, když se civilisté pokusí vyjít z města, spustí tanky a odstřelovači palbu. Jsme v pasti, civilisté i povstalečtí bojovníci," sdělil před pár dny tento zdroj agentuře AFP.

Třicetitisícový Kusajr leží poblíž hranice s Libanonem. Pro povstalce je strategickým bodem, protože zaručuje vstup do sousedního Libanonu. Povstalci město drželi rok a byli z něj schopni zablokovat silnici mezi Damaškem a syrským pobřežím, kde jsou soustředěni Asadovi stoupenci z řad šíitské sekty alávitů. Obsazení Kusajru povstalci komplikovalo přesuny syrské armády.