Při dvou pumových útocích sobotu v Turecku poblíž syrské hranice zahynulo 40 lidí a další lidé jsou zranění. Podle tureckého ministra vnitra Muammera Gülera jich je až sto. Agentury od počátku dávaly exploze do souvislosti s boji v sousední Sýrii, ale zatím se to nepotvrdilo.

Podle ministra Gülera v pohraničním městě Reyhanli vybuchly nálože umístěné do dvou automobilů. "V Reyhanli vybuchla dvě auta před budovu městské správy a před poštou," řekl. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné.

Premiér Recep Tayyip Erdogan se domnívá, že výbuchy mohou souviset s děním v Sýrii. Nevyloučil ale ani možnost, že jsou reakcí na stahování kurdských povstalců z Turecka.

Güler útoky považuje za provokaci, jejímž cílem je sabotovat mírový proces mezi Ankarou a Kurdy. Upozornil také na to, že počet mrtvých může dále růst, protože mezi raněnými je 29 osob ve vážném stavu.

 

Šedesátitisícové Reyhanli leží v provincii Hatay, asi osm kilometrů od syrské hranice. Podle ministerstva zdravotnictví pomáhá odvážet raněné 15 sanitek.

Pokud výbuchy souvisejí s děním v Sýrii, bude to podruhé, co kvůli syrskému konfliktu umírali lidé v Turecku. Na pohraniční město Akçakale loni v říjnu dopadly syrské rakety a zabily šest lidí.

Turecko si pak vymohlo v NATO vyslání obranného protiraketového systému Patriot, který začal na území Turecka operovat začátkem letošního roku.

Turecko má se Sýrií společnou hranici v délce více než 800 kilometrů, Právě do provincie Hatay přešlo nejvíce syrských uprchlíků. Tamní pohraničí je místem trvalých těžkých bojů.

V únoru na tamním přechodu vybuchla bomba v autě a zabila 14 lidí, z nichž většina byli Syřané. Dle syrské opozice útok zorganizovala syrská vláda, protože místem měli v té době projíždět členové opozice.

K dnešnímu incidentu se v Berlíně vyjádřil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, když řekl, že Turecko je připraveno se bránit. "Naše bezpečnostní složky podniknou nezbytná opatření," sdělil.