Izrael v pátek v noci zaútočil v Sýrii na konvoj, který vezl rakety libanonskému militantnímu hnutí Hizballáh. Oznámila to agentura AP s odvoláním na izraelské vládní zdroje.
Zdroje citované agenturou AP uvedly, že terčem bombardování byly konvenční zbraně, které by znamenaly "vážný obrat" v rozložení sil. Izrael v minulosti opakovaně varoval, že takové dodávky zbraní teroristům v čele s Hizballáhem nebude tolerovat.
"Takové zprávy nekomentujeme," oznámila izraelská armáda. Žádné informace neposkytl ani Washington. Bílý dům odkázal na izraelskou vládu a Pentagon zprávu odmítl komentovat. Vyslanec Sýrie při OSN uvedl, že v tuto chvíli o žádném útoku neví.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle informací agentury Reuters svolal ve čtvrtek v noci tajné jednání svého bezpečnostního kabinetu, což bývá známkou bezprostřední vojenské akce. Právě tato schůzka úder schválila, uvedl citovaný izraelský vládní činitel.
Také jeden z velitelů povstalecké Syrské svobodné armády (FSA) Kásim Saadaddín tvrdí, že Izrael napadl cíle v Sýrii. Terčem podle něj byl konvoj s raketami pro Hizballáh.
Izrael Sýrii bombardovala již dříve
Podrobnosti o přesné době a místu náletu nejsou známy. Izrael se zaměřil na zbraně v Sýrii již v minulosti, protože se domnívá, že je režim autoritářského prezidenta Bašára Asada dodává Hizballáhu. Takový útok se zřejmě odehrál i v lednu. Izrael ani tehdy vojenskou operaci oficiálně nepotvrdil.
V roce 2007 izraelské letectvo bombardovalo nedokončený syrský jaderný reaktor. V reakci na to Damašek investoval značné prostředky do vybudování systému protivzdušné obrany. Podle zpravodajské stanice CNN izraelské letouny při nejnovějším náletu do syrského vzdušného prostoru nevstoupily a rakety odpálily mimo území Sýrie. DPA s odvoláním na izraelská média uvedla, že Libanon zaznamenal přelet izraelských bojových strojů nad svým územím.
Údajný útok se uskutečnil jen několik hodin předtím, než prezident Spojených států Barack Obama řekl, že nepředpokládá vyslání amerických vojáků do Sýrie.
V Sýrii již více než dva roky zuří občanská válka, ve které zahynulo nejméně 70 000 lidí. Přes dva miliony Syřanů jsou kvůli bojům na útěku na území Sýrie, více než milion se jich uchýlilo do ciziny.
V posledních dnech kvůli operacím syrské armády opustily pobřežní oblasti u města Baníjás stovky lidí. Opozice tvrdí, že jednotky věrné autoritářském prezidentu Bašáru Asadovi zde provádí čistky. Ve čtvrtek oznámila, že nejméně 50 lidí včetně žen a dětí zahynulo ve vesnici Bajdá. Nyní se údajně obdobný masakr odehrál v jedné ze čtvrtí v Baníjásu.
Na veřejnosti se dnes podruhé od počátku května objevil syrský prezident Asad. Na univerzitě v metropoli se zúčastnil odhalení sochy na památku mučedníků, napsal portál alarabiya.net. Syrská státní televize uvedla, že akci přihlíželo několik tisíc studentů a také rodiny studentů, kteří zahynuli "mučednickou smrtí". Ve středu Asad u příležitosti Svátku práce navštívil damašskou elektrárnu. Šlo o jeho první veřejný výstup od 24. ledna, kdy se objevil na bohoslužbě v jedné z damašských mešit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist