Američtí vědci sestrojili údajně nejmenší létající roboty. Umělý hmyz má zhruba rozměry mouchy a je za letu i stejně hbitý. Umožnilo to i použití součástek z piezoelektrického materiálu, který na změny elektrického napětí reaguje rychlým smršťováním a rozpínáním. Roboti by mohli pomáhat například při průzkumu ve zřícených budovách, píše BBC.
Robotické mouchy jsou vyrobeny hlavně z karbonových vláken a váží zlomek gramu. Vědci z Harvardovy univerzity tvrdí, že tito drobní roboti by mohli najít uplatnění například při záchranných operacích.
Tým pod vedením Roberta Wooda v časopise Science uvádí, že se mu podařilo sestrojit nejmenšího létajícího robota na světě a s vlastnostmi skutečného hmyzu.
Američané sestrojili robota pro nešikovné milovníky Cosmopolitanu. Umí míchat koktejly - čtěte ZDE
Vzestup robotů: Ukradnou nám stroje v budoucnosti většinu pracovních míst? - čtěte ZDE
Velmi sofistikovaný a přesný je pohyb křídel, což robotovi umožňuje vznášet se na místě nebo provádět náhlé úhybné manévry. Podobně jako například u much se robotická křídla pohybují rychlostí zhruba 120 mávnutí za sekundu.
Hlavním nedostatkem těchto "robomuch" je ale prozatím to, že nedokážou nést zdroj energie. Vyřešení tohoto problému může podle vědců trvat ještě několik let.
Na miniaturního robota se můžete podívat zde:
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist