Bývalý eurokomisař a někdejší premiér za ČSSD Vladimír Špidla si za dobu svého působení v Evropské komisi vydělal 1,4 milionu eur hrubého, v následujících třech letech po skončení mandátu inkasoval dalších 358 tisíc eur a už za tři roky, po dovršení 65 let věku, se díky pěti letům stráveným na jednom z nejvyšších unijních postů může těšit z doživotní renty ve výši 51 tisíc eur ročně.

Právě pozice eurokomisaře je jednou z mála v celé Evropské unii, u níž se lze jednoduše dopracovat ke konkrétnějším údajům o tom, jaké platy a další požitky se s funkcí pojí. Například stávající "český" eurokomisař pro rozšíření EU Štefan Fülle má nárok na základní plat 20 667 eur měsíčně a další příplatky v řádech tisíců eur. Dopátrat se ale toho, jak jsou placeni další vysocí úředníci Evropské unie, mezi nimi i Češi, je prakticky nemožné.

Zvýšený zájem o to, jak jsou úředníci v EU placeni, vyvolal před časem britský premiér David Cameron, když se v debatě o plánovaných výdajích unie na léta 2014–2020 nechal slyšet, že "pár stovek úředníků v Bruselu vydělává více než premiéři nebo kancléřka Merkelová". Redaktoři německého deníku Die Welt se slovy britského premiéra inspirovali a došli k závěru, že nejde o stovky, ale o tisíce lidí.

Plat německé kancléřky Angely Merkelové v základní výši 16 275 eur podle Die Welt hravě překoná hned 4365 euroúředníků. Na vyšší než "merkelovské" platy tak dosáhne i několik Čechů. Kromě zmíněného eurokomisaře Fülleho například i dvojice českých soudců Soudního dvora EU v Lucemburku Jiří Malenovský a Irena Pelikánová a člen Evropského účetního dvora Jan Kinšt.

 

Do vyšších platových tříd patří například Marek Mora, který působí jako vedoucí kanceláře generálního tajemníka Rady EU (a v době předsednictví Česka Evropské unii pracoval jako náměstek vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry).

Dalším možným adeptem je Ladislav Miko, zástupce generálního ředitele pro zdraví a spotřebitele Evropské komise (Miko byl sedm měsíců ministrem životního prostředí v úřednické vládě premiéra Jana Fischera), či Marie Bohatá, zástupkyně generálního ředitele Evropského statistického úřadu.


obalka Ekonom 182013- Jak vysoký je plat úředníků první kategorie?

- Jak se Brusel snaží utajit platy evropských úředníků?

- A kolik minimálně berou čeští soudci působící v Evropském soudním dvoře?

Na tyto a řadu dalších otázek najdete odpověď v novém čísle týdeníku Ekonom, které přináší téma Bruselské tajnosti s platy.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se