Britský soud poslal na deset let do vězení ředitele společnosti ATSC, která prodala do dvacítky zemí nefunkční bombové detektory. Mimo jiné byly používány v Iráku, kde nastražené nálože jen za loňský rok zabily stovky lidí. Soud dospěl k závěru, že ředitel ATSC James McCormick se dopustil bezohledného podvodu.

Odsouzený mohl na prodeji vadného zařízení získat údajně na 50 milionů liber (1,5 miliardy korun).

Na nespolehlivost detektorů ADE-651 upozornily britská ambasáda v iráckém Bagdádu a irácké úřady. Firma zařízení prodávala hlavně na Blízký východ a také do thajského Bangkoku. Žádná západní vláda tento detektor nepoužívá a nepoužívaly ho ani americké síly v Iráku.

Soudce Richard Hone dnes konstatoval, že zařízení vytvářelo mylný dojem bezpečí, a zisk z jeho prodeje označil za skandální. "Vy jste řídící síla a jediný šéf stojící za tímto podvodem. To zařízení bylo nefunkční, zisk z prodeje je skandální a vaše vina coby podvodníka je velká," prohlásil Hone. Prokuratura zdůraznila, že kvůli používání tohoto zařízení umírali Iráčané.

Podle soudní dokumentace prodala firma za tři roky jen do Iráku detektory za 38 milionů liber, každý stál 27 000 liber. Detektory měly obsahovat speciální elektronickou kartu umožňující detekci výbušnin, ale místo ní v nich byl pouze bezpečnostní čip za 13 liber.

McCormick se hájil tím, že zařízení je schopno odhalit cokoli ukrytého, drogy, osoby i výbušniny. Tvrdil, že nikdy nezaznamenal negativní reakce zákazníků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist