Dá se štěstí změřit? Američtí vědci věří, že ano. Jako základ vzali vzkazy na internetové sociální síti, prohnali je analytickým programem a tvrdí, že výsledkem je nálada v konkrétním městě, státě či zemi, napsala agentura AFP.
Program, který nazvali hedonometer podle hédonismu, filosofického učení o slasti jako hlavním motivu lidského jednání, je od úterý dostupný online. Údaje sbíral pět let a analyzuje zhruba deset procent všech "tvítů" vložených v angličtině. Do značné míry je tak ovlivněn především děním v USA.
Výzkumníci například zjistili, že den útoku na bostonský maraton letos 15. dubna byl nejsmutnějším naměřeným za pět let. Mírně překonal i den masakru ve škole ve městě Newtown v Connecticutu. Naopak nejšťastnějšími dny jsou na Twitteru svátky, jako jsou Vánoce.
Hedonometer pracuje s "psychologickou valencí (hodnotou)" zhruba 10.000 slov. S využitím stupně od jedné do devíti má například slovo "happy" (šťastný) hodnotu 8,30 a "hahaha" 7,94, zatímco na opačném konci stupnice je třeba "crash" (nehoda) s hodnotou 2,60, "war" (válka) 1,80 nebo "jail" (věznice, uvěznit) 1,76.
Tým sbírá denně zhruba 50 milionů vzkazů na Twitteru z celého světa, a "pak v zásadě hodí všechna slova do jednoho kbelíku", aby vypočítal skóre štěstí, řekl hlavní výzkumník Peter Dodds. Projekt vede spolu s Chrisem Danforthem v počítačové laboratoři Vermontské univerzity a podílí se na něm i nezisková skupina Mitre, jež má zkušenosti s analýzou velkého množství dat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist