Ruská kontrašpionáž v roce 2011 americké tajné služby dvakrát upozornila na Tamerlana Carnajeva, jehož podezírala z příslušnosti k islamistům. Bostonská kancelář FBI věděla i o jeho loňském odjezdu do Ruska, ale nepodnikla zřejmě žádná opatření. Vyplývá to z údajů, které médiím poskytli zdroje z amerických výzvědných služeb.
Tamerlanův bratr Džochar, který leží v bostonské nemocnici se střelným poraněním, se mezitím k odpovědnosti za pumový útok z minulého týdne přiznal.
Rusko v roce 2011 upozornilo americké tajné služby na osobu Tamerlana Carnajeva dvakrát. Počátkem roku kontaktovala ruská kontrarozvědka FSB nejprve FBI, v listopadu téhož roku pak pravděpodobně i CIA. Vedení CIA po ruském upozornění doporučilo, aby jméno staršího z bratrů Carnajevů bylo zařazeno na seznam sledovaných osob známý v USA pod zkratkou TIDE.
Podle úředníků amerického ministerstva zahraničí tajné služby USA možná na ruské varování pohlížely s despektem. Mnoho ruských informací o teroristech a extremistech je prý podezřelých, protože se často týkají obránců lidských práv a politických disidentů.
Atentát byl mstou za invazi do Afghánistánu a Iráku, sdělil prý vyšetřovatelům Carnajev - čtěte ZDE
Útočníka z Bostonu bude hájit hvězdný tým. V čele se zkušenou Miriam Conradovou - čtěte ZDE
FBI Tamerlana Carnajeva prověřovala čtyři měsíce od března do června 2011 a nic znepokojivého nezjistila. Jeho jméno bylo už v březnu zařazeno do databáze pohraniční a celní služby a zůstalo tam rok. Když Tamerlan Carnajev v lednu 2012 odjížděl z USA na půlroční cestu do Ruska, správci databáze odjezd zaznamenali a alarmovali protiteroristickou rezidenturu FBI v Bostonu. Není známo, že by cokoli podnikla.
Atentát chtěli slavit v New Yorku
Tamerlanův bratr Džochar se ve středu podle amerických vyšetřovatelů ke svému činu přiznal. Není ale jasné, zda jeho přiznání bude mít před soudem váhu, protože zaznělo před tím, než američtí vyšetřovatelé seznámili Čečence s jeho ústavním právem nevypovídat a využít služeb advokáta. Podle justičních expertů ale možná přiznání ani nebude zapotřebí, protože policie má k dispozici dostatek důkazů, které Carnajeva z činu usvědčují.
Z vyšetřování zraněného Džochara Carnajeva pronikají na veřejnost kusé, oficiálně většinou nepotvrzené informace. Podle jedné z nich Džochar u sebe v době zadržení neměl žádnou zbraň. Původně se hovořilo o tom, že byl dopaden po hodinové přestřelce a sám se pokusil zastřelit. V lodi, v níž se Džochar Carnajev ukrýval, ale prý žádná zbraň nalezena nebyla.
Při výslechu také vyšlo najevo, že bratři Carnajevové chtěli po odpálení trhavin v Bostonu odjet do New Yorku k "oslavě". Policisté se nyní snaží zjistit, zda Carnajevové znali v New Yorku někoho, s nímž by oslavu mohli uspořádat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist