Ruská kontrašpionáž v roce 2011 americké tajné služby dvakrát upozornila na Tamerlana Carnajeva, jehož podezírala z příslušnosti k islamistům. Bostonská kancelář FBI věděla i o jeho loňském odjezdu do Ruska, ale nepodnikla zřejmě žádná opatření. Vyplývá to z údajů, které médiím poskytli zdroje z amerických výzvědných služeb.

Tamerlanův bratr Džochar, který leží v bostonské nemocnici se střelným poraněním, se mezitím k odpovědnosti za pumový útok z minulého týdne přiznal.

Rusko v roce 2011 upozornilo americké tajné služby na osobu Tamerlana Carnajeva dvakrát. Počátkem roku kontaktovala ruská kontrarozvědka FSB nejprve FBI, v listopadu téhož roku pak pravděpodobně i CIA. Vedení CIA po ruském upozornění doporučilo, aby jméno staršího z bratrů Carnajevů bylo zařazeno na seznam sledovaných osob známý v USA pod zkratkou TIDE.

Podle úředníků amerického ministerstva zahraničí tajné služby USA možná na ruské varování pohlížely s despektem. Mnoho ruských informací o teroristech a extremistech je prý podezřelých, protože se často týkají obránců lidských práv a politických disidentů.

FBI Tamerlana Carnajeva prověřovala čtyři měsíce od března do června 2011 a nic znepokojivého nezjistila. Jeho jméno bylo už v březnu zařazeno do databáze pohraniční a celní služby a zůstalo tam rok. Když Tamerlan Carnajev v lednu 2012 odjížděl z USA na půlroční cestu do Ruska, správci databáze odjezd zaznamenali a alarmovali protiteroristickou rezidenturu FBI v Bostonu. Není známo, že by cokoli podnikla.

Atentát chtěli slavit v New Yorku

Tamerlanův bratr Džochar se ve středu podle amerických vyšetřovatelů ke svému činu přiznal. Není ale jasné, zda jeho přiznání bude mít před soudem váhu, protože zaznělo před tím, než američtí vyšetřovatelé seznámili Čečence s jeho ústavním právem nevypovídat a využít služeb advokáta. Podle justičních expertů ale možná přiznání ani nebude zapotřebí, protože policie má k dispozici dostatek důkazů, které Carnajeva z činu usvědčují.

Z vyšetřování zraněného Džochara Carnajeva pronikají na veřejnost kusé, oficiálně většinou nepotvrzené informace. Podle jedné z nich Džochar u sebe v době zadržení neměl žádnou zbraň. Původně se hovořilo o tom, že byl dopaden po hodinové přestřelce a sám se pokusil zastřelit. V lodi, v níž se Džochar Carnajev ukrýval, ale prý žádná zbraň nalezena nebyla.

Při výslechu také vyšlo najevo, že bratři Carnajevové chtěli po odpálení trhavin v Bostonu odjet do New Yorku k "oslavě". Policisté se nyní snaží zjistit, zda Carnajevové znali v New Yorku někoho, s nímž by oslavu mohli uspořádat.

Související