Američtí vědci v neděli předvedli uměle vytvořené biologické ledviny, které po transplantaci krysám začaly filtrovat krev a produkovat moč. Výsledek vědeckého bádání tak znamená krok vpřed ve snaze pomoci pacientům, kteří trpí selháním ledvin, napsala agentura AFP.
Tento prototyp dokazuje, že "bioledviny" mohou fungovat, uvedli vědci, kteří výzkum zveřejnili v časopise Nature Medicine. Ledviny filtrují krev a zbavují ji škodlivých produktů metabolismu i nadbytečné vody. Patří také k nejžádanějším orgánům k transplantaci s dlouhými seznamy čekatelů.
Vize vědců staví na vyjmutí staré ledviny, kterou zbaví všech starých buněk, až vznikne prázdná slupka s voštinovou strukturou – tedy podobná včelí plástvi. Pak by mělo být možné ledviny znovu "postavit" s využitím buněk odebraných pacientovi, uvedl zpravodajský server BBC News.
Tento postup by měl dvě velké výhody oproti současné transplantaci orgánu. Tkáň by se shodovala s pacientovou, a tudíž by odpadla nutnost celý život užívat léky potlačující imunitní systém, aby "cizí" orgán neodmítal. Značně by také zvýšila počet dostupných orgánů pro transplantaci, protože i ty ledviny, které jsou nyní odmítnuty, by mohly posloužit jako základ pro vytvoření nové.
Nadále je ale nutné provést další testy a překonat řadu problémů, než bude možné zahájit výzkum na lidech, varovali vědci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist