Švýcarští astronomové jsou údajně blízko velkého objevu. V oblačné změti prachu a plynů se prý nedaleko naší sluneční soustavy rodí nová planeta. Pokud se výsledky jejich pozorování potvrdí, půjde o vůbec první lidmi přímo sledovaný vznik planety. Informuje o tom časopis Astrophysical Journal Letters.
Shluk prachu a plynů se údajně pomalu mění v novou planetu třikrát větší než nejmohutnější planeta naší soustavy Jupiter v soustavě hvězdy HD 100546. Ta je na astronomické poměry relativně blízko Zemi, světlo z ní k nám letí 335 let.
"Jestli je náš objev skutečně rodící se planetou, pak to bude poprvé, kdy vědci mohou sledovat proces jejího formování a také její vzájemné působení s okolním prostředím ve velmi raném stadiu," řekl podle listu The Daily Telegraph astrofyzik Sascha Quanz z univerzity v Curychu.
Kanadský astronaut posílá z ISS fotky na Twitter. Podívejte se na jeho snímky Země - čtěte ZDE
Vědci objevují příbuzné Země, nejbližší je od nás 12 světelných let - čtěte ZDE
Dosud zkoumali vědci proces zrodu planet pouze prostřednictvím počítačových simulací. Nový objev by mohl výrazně posunout kupředu lidské chápání toho, jak se rodily planety v minulosti, a také vnést nové poznání do historie Země.
Dosavadní teorie předpokládají, že velké planety, jako je tato, se formují tak, že se na jednom místě shlukují plyny a prach, který zůstane po vzniku nové hvězdy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist