"Před několika dny se na (nejvyšší) státní úrovni definitivně rozhodlo, že všech pět raketových podvodních křižníků strategického určení projektu 955A bude vyzbrojeno 16 balistickými raketami Bulava stejně jako předchůdci, raketonosné ponorky základního projektu 955," uvedl zdroj. "Umožní to neprotahovat stavbu a současně ušetřit značné peníze," dodal.
Na rozdíl od dob Sovětského svazu je ruská flotila jaderných ponorek mnohem menší, a tak se zprvu zdálo "zcela opodstatněné", že vylepšená varianta nejnovějšího typu ponorek ponese o čtyři rakety více. Loni se však vyměnil ministr obrany a následovalo další kolo porad, které nakonec dospěly k závěru, že vylepšení ponorek by vyžadovalo příliš velké konstrukční změny, včetně prodloužení trupu o deset metrů. Loď by se také stala těžkopádnější a hlučnější. A i jiné námořní velmoci kladou důraz spíše na schopnost přežití svých ponorek než na počet nesených střel.
"K zasazení jaderného úderu bude 16 raket naprosto stačit. Hlavní je skrytě zaujmout bojové postavení a odpálit rakety na stanovené cíle. Na co by bylo ponorce 20 raket, kdyby ji protivník odhalil a zničil ještě dříve, než by rakety stihla odpálit," objasnil nejmenovaný expert.
Putinovy sliby
První ponorku z nové třídy nosičů strategických jaderných raket zařadila ruská flotila počátkem letošního roku. Ponorka Jurij Dolgorukij se začala stavět ještě v polovině 90. let minulého století. Prezident Vladimir Putin tehdy slíbil vojenskému námořnictvu více než čtyři biliony rublů (asi 2,6 bilionu Kč) na pořízení nových plavidel do roku 2020. Za to by podle prezidenta mělo být pořízeno osm strategických ponorek třídy Borej, do které spadá Jurij Dolgorukij, a osm víceúčelových jaderných ponorek třídy Jaseň, jakož i další ponorky s dieselelektrickým pohonem. Nové zbraně jsou podle Putina zárukou bezpečnosti země.
Jurij Dolgorukij, označovaný za strategickou jadernou ponorku čtvrté generace, se v severodvinských loděnicích Sevmaš začal stavět v roce 1996, trup byl spuštěn na vodu v roce 2007 a dokončen o dva roky později. Délka trupu dosahuje 170 metrů, šíře 13,5 metru, plavidlo je s to se ponořit do hloubky 450 metrů. Posádka čítá 107 námořníků. Stavba prý vyšla na 23 miliard rublů (skoro 15 miliard Kč).Nová třída Borej se podle ruských zdrojů vyznačuje lepší hydrodynamikou a výrazným potlačením hluku oproti svým předchůdcům. Hlavní zbraní je 16 raket na tuhé palivo Bulava s doletem více než 8000 kilometrů. Další tři ponorky stejné třídy se stavějí, respektive už podstupují zkoušky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist