Na Papui byla unesena matka a její tři dcery obviněné v místní komunitě z čarodějnictví. Jednu z dcer během tří dní v zajetí brutálně mučili a poté ji na veřejném prostranství setnuli. Matku a dvě dcery pak musela další týden chránit policie.

Vláda se snaží víru obyvatel v kouzelnické umění vymýtit, za vraždu údajné čarodějnice ovšem v zemi platí mírnější trest, než za zabití kohokoliv jiného.

K únosu a mučení došlo jen několik dní poté, co se jiné vesnické společenství údajně rozhodlo na Velikonoce obětovat šest žen. Prý je pálili žehličkou a jednu z nich podle britského listu Daily Telegraph dokonce upálili. Za údajné magické schopnosti předtím vesničané umučili a upálili ženu naposledy v únoru.

Případy útoků na "čarodějnice" jsou na Papui časté. Stejně tak se na ostrově objevily i případy kanibalismu.

Strach z kouzel

Tamním úřadům je stále častěji připomínáno, aby podobným vraždám předcházely. Situaci by také zřejmě pomohlo, kdyby byl zrušen takzvaný čarodějnický zákon. Ten totiž zmírňuje tresty těm, kteří násilí páchají v domnění, že likvidují čarodějnice.

Strach z magických schopností a víra v ně je v tomto chudém národě hluboko zakořeněná. Lidé často považují za zásah magie například smrt malých dětí či jiná neštěstí.

Policie, která sice v posledním případě násilí zasáhla, nemá jinak příliš zdrojů na ochranu ohrožených "čarodějnic" a někdy nemá ani odvahu zasahovat proti rozvášněnému davu, dodává britský list.