Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová, která zemřela v pondělí ráno v Londýně, bude mít pohřeb s vojenskými poctami, tedy jen o stupeň méně okázalé rozloučení, než jakým je plnohodnotný státní pohřeb, potvrdily zdroje z britské vlády citované britskými médii.

Pohřeb se bude konat příští týden ve středu 17. dubna v londýnské katedrále sv. Pavla, potvrdil úřad premiéra.

Tam se uskuteční smuteční obřad, který bude vysílat televize v přímém přenosu. Přímo na místě budou mezi významnými hosty, včetně mnoha zahraničích státníků, i královna Alžběta II. a její manžel, princ Filip.

Na pietním aktu se čeká velký počet pozůstalých a přátel, mezi smutečními hosty bude i premiér David Cameron a vicepremiér Nick Clegg.

Po pohřbu bude následovat soukromá kremace v rodinném kruhu. Další detaily, zejména datum a hodinu pohřbu, úřad předsedy britské vlády zatím nezveřejnil. Veškeré okolnosti pohřbu budou záviset na vůli rodiny.

Reprezentativní, nikoli ale státní pohřeb bude mít Thatcherová na vlastní přání. "Neplýtvejte penězi za leteckou přehlídku na mém pohřbu," byla jedna z jejích vět podle mluvčího rodiny Thatcherových Tima Bella. Také nepovažovala pro ni za vhodné, aby byla její rakev slavnostně vystavována.

margaret thatcherova do clanku 1

Den před pohřbem bude rakev se zesnulou odvezena do kaple Panny Marie v londýnském parlamentu, kde bude uložena přes noc.

V den pohřbu bude z centra města vykázána doprava a pohřební vůz odveze rakev do kaple britského královského letectva ve Westminsteru.

Odtud ji na dělostřelecké lafetě odvezou do katedrály svatého Pavla ulicemi, které budou lemovat příslušníci britské armády. Před katedrálou vzdá mrtvé poctu čestná jednotka, na schodech do kostela budou rovněž stát vojáci.

Podle přání Thatcherové by měli u její rakve tvořit čestnou stráž mimo jiné váleční veteráni v červených kabátcích. A její rodina si vymohla, že se k ostatkům nemají přikládat žádné květiny, ale peníze, jež by byly na tento účel vynaloženy, mají být věnovány charitě.

Katedrála nebude veřejnosti přístupna, státní vlajky zůstanou v Británii spuštěny na půl žerdi ještě v úterý a také v den pohřbu, uvedl zdroj z britské vlády.

Poslanci britského parlamentu, kteří jsou nyní na velikonočních prázdninách, se ve středu sejdou na mimořádné schůzi věnované památce zesnulé  bývalé premiérky.

Kremace se má uskutečnit v rodinném soukromí v Mortlake v jihozápadním Londýně. Popel by měl být uložen vedle urny jejího manžela Denise na hřbitově Královské nemocnice v Chelsea.

Největší obřad od pohřbu Winstona Churchilla

Podle listu The Telegraph se dostane Thatcherové oficiálních a vojenských poct jako v případě pohřbu královny matky Alžběty v roce 2002 nebo populární lady Diany v roce 1997.

Zahraniční politici zatím svou účast na pohřbu nepotvrdili. Také úřad české vlády a české ministerstvo zahraničí sdělily, že zatím žádné pozvánky na pohřeb neobdržely.

Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova Moskva na pohřeb Margaret Thatcherové oficiální delegaci nevyšle. "Nepojedeme tam, nejde o státní pohřeb," řekl Peskov agentuře Interfax.

Podle Daily Mirror půjde o největší obřad od pohřbu premiéra z druhé světové války Winstona Churchilla, který zemřel v roce 1965, i když bude údajně o stupeň méně honosný. Podle Daily Mirror stát na oficiální ceremonii vynaloží až osm milionů liber (242 milionů korun).

Churchillovi se při pohřbu dostalo výjimečně nejvyšších poct náležejících pouze královnám a králům. Stejně výjimečných poct se dostalo ještě vévodovi z Wellingtonu, vítězi nad Napoleonem v bitvě u Waterloo v roce 1815. Vévoda zemřel v roce 1852.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist