Srbská vláda odmítá podepsat dohodu o urovnání vztahů s Kosovem a vyzvala k dalším jednáním s kosovskými vůdci pod patronátem Evropské unie. Plán, který minulý týden vyjednala a navrhuje Evropská unie, Bělehrad v úterý nepodepíše, protože požaduje větší míru autonomie pro srbskou menšinu v Kosovu, oznámil srbský premiér Ivica Dačić. Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová nad srbským odmítnutím vyjádřila politování a vyzvala Bělehrad k poslednímu pokusu o dosažení dohody.

Plán, který minulý týden vyjednala a navrhuje Evropská unie, Bělehrad v úterý nepodepíše, protože požaduje větší míru autonomie pro srbskou menšinu v Kosovu, oznámil srbský premiér Ivica Dačić.

"Srbská vláda nemůže akceptovat principy, které byly ústně představeny jejímu vyjednávacímu týmu v Bruselu, protože nezaručují úplnou bezpečnost a ochranu lidských práv pro Srby v Kosovu," citovala Dačiče agentura AFP. Srbský premiér rovněž vyzval k neodkladnému obnovení rozhovorů.

Etničtí Srbové stejně jako Bělehrad se odmítají smířit s osamostatněním Kosova v roce 2008. K nepodepsání dohody srbskou vládu vyzvalo i předsednictvo hlavní vládní formace, Srbské pokrokové strany (SNS).

Při jednání Bělehradu s Prištinou jde hlavně o vyřešení statusu srbských okresů na severu Kosova. Počítá se s vytvořením jejich společenství, ale spor se točí kolem případných pravomocí takového správního útvaru. Bělehrad se snaží společenství zajistit co největší autonomii, Priština mu nechce přiznat pravomoci prakticky žádné.

Doporučení

Vedení SNS se rozhodlo, že vládě doporučí, aby v úterý nepodepsala dohodu o Kosovu, "kterou jsme ani neviděli a jejíž některé části nerespektují ani minimum národních zájmů", sdělil novinářům podle stanice B92 srbský vicepremiér Aleksandar Vučić, který je předsedou SNS. Dodal, že zároveň s tím se vládě doporučuje žádat bezodkladné pokračování dialogu s Prištinou.

Vučić vysvětlil, že srbské straně nebylo jasně řečeno, co přesně má přijmout, a navíc nedostala ani odpovědi na řadu svých otázek. Konkrétně otázek týkajících se přítomnosti bezpečnostních sil, vzdělávání, zdravotnictví a justice.

Jednání minulý týden v Bruselu neskončilo podpisem dohody, jak si přála zprostředkovatelka, ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. Proto se obě strany vrátily domů s tím, že znovu zváží svá stanoviska a za týden sdělí, zda dohodu přijímají.

Srbští představitelé považují návrh za nepřijatelný a jeho předložení s tónem "ber, nebo nech být" za ultimátum. Odmítnutí totiž může ohrozit přístupová jednání Srbska s EU.

"Lituji rozhodnutí srbské vlády odmítnout návrhy a vyzývám ji, aby podnikla poslední pokus dosáhnout dohody, která prospěje jejímu lidu," prohlásila dnes Ashtonová, podle níž všechny prvky dohody byly položeny na jednací stůl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist