Česká republika má dobrého prezidenta, řekl po pátečním setkání s novým nejvyšším představitelem českého státu Milošem Zemanem bývalý dvojnásobný slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Zemanovi prý fandil v přímé prezidentské volbě, i když dobré vztahy má i s jeho poraženým protikandidátem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Zeman, který je v Bratislavě na návštěvě, v pátek dopoledne přijal také exprezidenta Rudolfa Schustera a diplomata Petera Weisse, o němž se spekuluje jako o novém slovenském velvyslanci v Praze.

Dzurinda, který byl slovenským premiérem v letech 1998 až 2006, se Zemanem vzpomínal na dobu, kdy oba stáli v čele vlád sousedních států. Hovořili i o budoucí spolupráci a zdůraznili, že vztahy obou zemí jsou vynikající. V roce 2000 spolu se Zemanem, jenž tehdy stál v čele české vlády, ukončili sedmiletý spor o dělení majetku po bývalé československé federaci.

Zeman je podle expremiéra příjemný člověk a je v lepší kondici, než býval. "Vypadá lépe fyzicky, neuvěřitelně dobře vypadá. Zhubl, zapomněl jsem mu to říct," řekl novinářům s úsměvem Dzurinda. Český prezident prý vyniká smyslem pro humor. "I když je mohutný a velký chlap, nedělá se velkým," dodal Dzurinda.

Zeman se s expremiérem, s bývalým prezidentem Schusterem a s diplomatem Weissem setkal na okraj své dvoudenní oficiální návštěvy Bratislavy, která je jeho první zahraniční cestou v nové funkci. Přijal je v hotelu, kde se ubytoval.

 

Podle slovenského listu Sme by se Weiss mohl stát velvyslancem v Praze. Bývalý šéf postkomunistické Strany demokratické levice, kterou před lety pohltila strana Směr-sociální demokracie nynějšího slovenského premiéra Roberta Fica, se před čtyřmi lety stal velvyslancem v Maďarsku. Slovenským velvyslancem v Praze je od roku 2008 Peter Brňo.