Bývalý obchodník americké banky Goldman Sachs Matthew Marshall Taylor se u soudu přiznal ke zpronevěře. Regulační orgány jej loni obvinily, že svého bývalého zaměstnavatele v roce 2007 připravil neoprávněnými transakcemi o více než 118 milionů amerických dolarů, v přepočtu tedy asi 2,4 miliardy Kč.

Soudce ale podle agentury AP uvedl, že americká vláda činí Taylora odpovědným pouze za škody v rozsahu 2,5 milionu dolarů. I tak mu ale hrozí až 20 let vězení.

Taylor přiznal, že desetinásobně překročil povolené obchodní limity. Chtěl tak dosáhnout zisku, který by mu zajistil vyšší odměny a pomohl by mu vylepšit si pověst.

Taylor se ráno vzdal agentům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a pak se dostavil k soudu. Ten ho ale díky kauci 750 000 dolarů propustil na svobodu. Rozsudek bude vynesen 19. července.

Investiční banka Goldman Sachs byla loni podle agentury Reuters nucena zaplatit 1,5 milionu dolarů za urovnání obvinění, že Taylora dostatečně nekontrolovala. Taylor pod odchodu z Goldman Sachs pracoval u banky Morgan Stanley, z které loni odešel.

Související