Írán, Severní Korea a Sýrie zabránily na konferenci Organizace spojených národů přijetí návrhu dohody upravující mezinárodní obchod s konvenčními zbraněmi, aby se nedostávaly do rukou teroristů, pirátů či extrémistů.

Předsedající konference, australský diplomat Peter Woolcott mohl jen konstatovat, že potřebného konsensu se nepodařilo dosáhnout.

Řada zemí, včetně Spojených států, evropských zemí i většiny afrických a latinoamerických států, podpořila návrh Keni odeslat návrh úmluvy Valnému shromáždění OSN, aby dohoda "mohla být přijata, jakmile to bude možné". Mohlo by se tak podle agentury AFP stát již příští týden dvoutřetinovou většinou, tedy hlasy 130 ze 193 členských zemí.

Mexiko rovnou navrhovalo obejít obstrukce Teheránu, Pchjongjangu a Damašku, ale to nepřipustilo Rusko. Francouzský představitel Jean-Hugues Simon-Michel zdůraznil, že dohodu blokují země vystavené sankcím, které se snaží vyhýbat se plnění mezinárodních závazků.

"Dnešek není prohra, ale odložený úspěch, a to odložený nikoliv nadlouho," usoudila britská velvyslankyně Joanne Adamsonová.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že je "hluboce zklamán" tím, že se nepodařilo dospět ke konsensu, přestože návrh pokládal za "vyvážený" a mohl by zavést "účinné obecné normy pro kontrolu mezinárodního obchodu se zbraněmi".

Írán, KLDR a Sýrie naopak vyjadřovaly nespokojenost s "nevyvážeností" návrhu, který podle nich nepřihlížel k požadavku zabránit dodávkám zbraní do zemí, které je využívají k agresi.

Politizace, manipulace a diskriminace

Kupříkladu podle Íránu text opomíjel "nezcizitelné právo kupovat si konvenční zbraně pro obranu před agresí" a "otevíral vrátka pro politizaci, manipulaci a diskriminaci".

Návrh dohody vychází z principu, že každá země by před každou transakcí měla zvážit riziko, že zbraně poslouží k páchání genocidy či jiných vážných porušení lidských práv, anebo že se dostanou do rukou teroristů či zločinců.

Podle odhadů se ve světě ročně prodá konvenčních zbraní - od pistolí přes letadla po lodě - za 60 až 80 miliard dolarů.

Související