Američan Adam Lanza, který loni v prosinci zabíjel na základní škole v Newtownu, měl k dispozici rozsáhlý arzenál dalších zbraní a stovky zásobníků s municí, které nepoužil. Ukazují to dokumenty, které po skončení devadesátidenního informačního embarga ve čtvrtek zveřejnil soud.

Vše o střelbě v Newtownu najdete ZDE

Dvacetiletý Lanza zastřelil 14. prosince ve škole 20 dětí a šest dospělých. Předtím zabil svou matku, která ve škole pracovala.

Ke schválení zákonů omezující držení zbraní vyzval v přítomnosti příbuzných obětí tragédie i prezident Barack Obama.

Podle agentury AP našli vyšetřovatelé u Lanzy v domě několik střelných zbraní, tři samurajské meče nebo dvoumetrovou tyč s kopím na jedné a mačetou na druhé straně. Kromě arzenálu objevili i certifikáty Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA) na jména Lanzy a jeho matky.

Mladík byl jedním z téměř pěti milionů členů této mocné lobbistické organizace. Právě NRA je hlavní překážkou snahy prezidenta Obamy o zákonnou regulaci prodeje útočných zbraní. S touto iniciativou přišel Bílý dům právě po prosincovém masakru.

Ve vojenském a s neprůstřelnou vestou

Prokuratura uvalila na případ tříměsíční embargo, které mělo umožnit podrobně prozkoumat Lanzův soukromý život. Některé informace z vyšetřování však již dříve unikly do médií. Nově zveřejněné dokumenty tak například potvrdily zprávy o tom, že Lanzovo mrtvé tělo bylo nalezeno ve škole a oblečeno do vojenských oděvů a neprůstřelné vesty.

Lanza si podle dokumentů oblíbil i virtuální střelbu - vyšetřovatelé u něj našli herní konzoli a jeden z jeho známých jim řekl, že byl náruživým hráčem známé "střílečky" Call of Duty. Kromě toho měl ve stole řadu papírových terčů, dalekohledy a střelecké ochranné pomůcky na oči a uši.

Prosincová tragédie zvedla v USA vlnu odporu vůči snadné dostupnosti poloautomatických střelných zbraní. Do čela této vlny se postavil prezident Obama.

Na přelomu roku však proti změnám vystoupila NRA, jejíž výkonný viceprezident Wayne LaPierre prohlásil, že násilí na školách mohou zastavit pouze ozbrojení strážci.

Obama si na čtvrtek do Bílého domu pozval rodiče zavražděných dětí, v jejichž přítomnosti apeloval na kongresmany, aby se v dubnovém hlasování vyslovili pro omezení prodeje poloautomatických zbraní. Podle něj jde o největší příležitost zamezit šíření násilí páchaného střelci, která se Američanům naskytla za posledních více než deset let.

Nic by na tom prý neměl změnit čas, který od tragédie v Newtownu uplynul. "Hanba nám, pokud zapomeneme," prohlásil prezident.

Lobbistické snahy

Poslední názorové sondy mezi kongresmany však naznačují, že lobbistická snaha NRA bude úspěšná a nové normy omezující držení zbraní neprojdou.

Obamův projev byl jednou z řady akcí, kterou odpůrci zbraní naplánovali. Další z nich je protest obyvatel Newtownu u sídla jedné ze střeleckých organizací, kde chtějí dát najevo nesouhlas s postojem a aktivitami NRA.

Místní lidé jsou podle agentury Reuters rozhořčeni tím, že se stali terčem telefonátů ze strany zbraňové lobby, která je přesvědčuje, že přísnější kontrola prodeje zbraní není dobrý nápad.

Související