Blízkovýchodní státy nepřátelské vůči syrskému prezidentu Bašáru Asadovi dramaticky zvýšily dodávky zbraní syrským povstalcům. V jordánském Ammánu to agentuře AP sdělily vládní a diplomatické zdroje. Dodávky zbraní jsou koordinovány s USA a mají povstalce připravit k útoku na metropoli Damašek.

Do pečlivě utajované operace jsou údajně zapojeny Jordánsko, Saúdská Arábie, Turecko a Katar. Dodávky zbraní se konzultují se Spojenými státy a dalšími západními zeměmi. Každá z těchto zemí má právo veta ohledně toho, kam má být vojenský materiál dodán.

Během posledních čtyř týdnů stoupl podle arabských vládních zdrojů objem vojenských zásilek dvojnásobně. Přesné údaje o jejich množství nejsou k dispozici. Loni se pro přepravu zbraní otevřela nová trasa přes Jordánsko, protože Washington se obával, že zbraně směřující do Sýrie přes Turecko se dostanou do rukou islamistům.

Jordánsko vyzbrojování syrské opozice popírá, podle agentury AP ale opak potvrdily čtyři zdroje nezávisle na sobě. Americká agentura své zdroje blíže neupřesňuje.

Útok z více směrů

Součástí zásilek jsou údajně rakety, které povstalci měli už dříve, a rovněž nové, silnější protitankové zbraně z Chorvatska. Má jich být použito při chystaném útoku na Damašek. Povstalci mají nyní údajně dost zbraní na to, aby na město zaútočili z různých směrů - ze severu z Turecka a z jihu z Jordánska. Útočný plán, jehož cílem je sesadit Asada, je rozplánován do několika fází a výsledek se má dostavit "do několika dnů či týdnů".

Povstaleckým jednotkám se podařilo obsadit několik damašských předměstí. Snaží se také kontrolovat dopravní spojení mezi Damaškem a Ammánem, aby zajistily bezpečný transport zbraní z Jordánska.

Dodávky zbraní jsou podle diplomatických a armádních zdrojů určeny "sekulárním" bojovníkům, kteří nejsou nutně napojeni na Svobodnou syrskou armádu, střechovou organizaci povstalců.

Saúdská Arábie a Katar operaci financují, zatímco Jordánsko a Turecko poskytují dopravní síť. Zbraně se nakupují v Chorvatsku nebo pocházejí z amerických zbrojních přebytků v nejmenovaných evropských zemích. Zdrojem zbraní je i evropský a blízkovýchodní černý trh, uvedla AP.

Související