Jihoafrická republika se na summitu pěti velkých a dynamicky rostoucích zemí BRICS dohodla s Čínou na spolupráci za miliardy dolarů. Mimo jiné z Číny dostane peníze na železniční přepravu surovin a v jihoafrickém přístavu Richards Bay bude vyrábět a opravovat lodě ve spolupráci s čínskou společností z holdingu Chery. Ta se zabývá i výrobou automobilů.
BRICS zahrnuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. Čína už se s JAR dohodla na půjčce pět miliard dolarů (asi 100 miliard Kč) od čínské rozvojové banky pro jihoafrickou státní železniční společnost. Ta přepravuje suroviny, mimo jiné i železnou rudu a uhlí. Čína je největším obchodním partnerem JAR, odkud dováží řadu komodit.
Společná rozvojová banka
Členské země se také dohodly na založení společné rozvojové banky, ze které budou v příštích letech financovat infrastrukturní programy za 4,5 bilionu dolarů. Jde o první instituci, kterou skupina zřizuje od svého založení v roce 2009.
Státy zatím neposkytly o bance detaily. Ví se pouze, že počáteční vklad bude činit 50 miliard dolarů (bilion korun) a že se o něj pětice rozdělí rovným dílem. Jde o
"Rusko vznik této finanční instituce podporuje. "Jestliže vznikne, musí fungovat jedině na tržním principu a podporovat podnikání ve všech členských státech," řekl o bance ruský prezident Vladimir Putin.
Prezident JAR Jacob Zuma uvedl, že Jihoafrická republika se zasazuje o to, aby banka sídlila na jejím území. Pátý summit BRICS je věnován rozvoji afrického kontinentu, a proto na něj Zuma pozval také představitele 15 afrických států.
Ruský prezident Vladimir Putin upozornil, že banka musí fungovat na tržních principech. Podle indického ministra obchodu bude mít skupina zemí BRICS podstatný podíl na formování mezinárodního uspořádání v tomto století.
Zuma dostal dopis od Asada
Účastníci summitu také přijali dopis od syrského prezidenta Bašára Asada. Na členy sdružení BRICS apeloval, aby zastavili násilí v Sýrii a pomohli lidu jeho země, který trpí pod mezinárodními sankcemi. V dopisu adresovaném prezidentovi JAR Jacobovi Zumovi Asad žádá, aby mezinárodní společenství nechalo vyschnout zdroje teroristů a přestalo financovat jejich vyzbrojování. Výzva, jejíž znění zveřejnila syrská agentura SANA, zjevně nabádá svět k zastavení podpory syrské opozici.
Policisté v JAR autem uvláčeli k smrti přistěhovalce. Špatně zaparkoval - čtěte ZDE
Metropoli Středoafrické republiky ovládli povstalci. Prezident uprchl do Kamerunu - čtěte ZDE
V zemích BRICS žije asi 43 procent obyvatel planety a tato skupina vytváří 21 procent světového HDP. Za posledních 15 let svůj výkon v tomto ukazateli ztrojnásobila. Do roku 2015 by měl objem vzájemného obchodu dosáhnout až 500 miliard dolarů, což je téměř dvojnásobek loňské obchodní výměny.
Ekonomicky nejsilnějším členem skupiny je Čína, nejslabším JAR, která byla do původně čtyřčlenného uskupení přijata v roce 2010. První summit skupiny se konal roku 2009.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist