Hudební nástroje vyrobené ze slonoviny, želvoviny, ebenu nebo dalších materiálů pocházejících z ohrožených přírodních druhů dostanou v brzké době vlastní cestovní pasy. Jejich majitelům to umožní cestování do zahraničí bez obav, že jim úřady v cizích zemích jejich nástroje zabaví, a bez nutnosti složitého vyřizování povolení k dovozu a k vývozu. Na zavedení dokumentů se dohodli delegáti ekologické konference CITES v Bangkoku.
Doposud si museli hudebníci pro každou cestu do zahraničí s nástrojem, který legálně obsahuje produkty pocházející z ohrožených přírodních druhů, vyřizovat zvláštní povolení. Nový systém zavede cestovní pasy pro hudební nástroje s platností na tři roky.
"Je to velké vítězství, protože to ulehčí cestování hudebníků, zvlášť pak orchestrů. Představte si všechnu tu byrokracii, která odpadne," řekl Bryan Arroyo, šéf americké delegace, která opatření navrhla.
V případech, kdy hudební nástroj obsahuje materiál z přírodních druhů, s nimiž je obchod zcela zakázán, bude vydání cestovního pasu možné jen tehdy, že byl takový nástroj vyroben ještě před zavedením zákazu.
Zabavování smyčců
Záležitost získala ve Spojených státech na aktuálnosti v roce 2011, kdy bezpečnostní služby provedly razie v továrnách a kancelářích společnosti Gibson Guitar. Tehdy chtěly zkonfiskovat ebenové dřevo, jež výrobce kytar údajně ilegálně dovezl z Indie. Firma Gibson byla terčem podobného zátahu už v roce 2009, kdy ale pro změnu šlo o dřevo, které prý bylo nezákonně dovezeno z Madagaskaru.
"Po těchto raziích si lidé začali klást vážné otázky ohledně původu svých nástrojů," prohlásil Dan Ashe, který je členem americké delegace v Bangkoku. "Říkali si: 'jestli moje kytara obsahuje brazilské růžové dřevo... jestli můj houslový smyčec je vyroben z exotického dřeva, nebude mi při cestě do zahraničí odebrán?'"
Čínský disident Aj Wej-wej vydá heavymetalové album. Ponese název Božská komedie - čtěte ZDE
Američané sestrojili robota pro nešikovné milovníky Cosmopolitanu. Umí míchat koktejly - čtěte ZDE
Právě houslové smyčce jsou hlavním předmětem obav. Některé z nich mají totiž cenu statisíců dolarů a to poslední, co by jejich majitelé chtěli zažít, je aby jim byly zabaveny.
Časově náročné vyřizování povolení a riziko zabavení hudebního nástroje vedly v minulých letech i k takovým drastickým opatřením, jako je odstraňování slonovinových kláves z klavírů, uvedl nejmenovaný britský expert, který se specializuje na starožitné klavíry.
"Slonům nechce nikdo ubližovat, ovšem snaha aplikovat zákaz CITES na 120 let staré piano vypadá směšně," řekl agentuře AFP.
Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES) byla podepsána v roce 1973 s cílem zajistit přežití živočichů a rostlin světa prostřednictvím regulace mezinárodního obchodu s ohroženými druhy. V současnosti je chráněno kolem 35.000 druhů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist