Europoslanci ve středu odmítli návrh dlouhodobého rozpočtu Evropské unie pro roky 2014 až 2020, na kterém se v únoru po složitém vyjednávání dohodly členské státy.
Proti návrhu hlasovalo 506 poslanců, pro 161. Výši rozpočtu ale nezpochybnili.
Finanční plán na nadcházející sedmileté období výrazně omezuje výdaje, což europoslanci opakovaně kritizovali jako příliš úsporné řešení. Výši rozpočtu ale přímo nezpochybnili. O rozpočtu proto chtějí s irským předsednictví EU ještě jednat.
Souhlas parlamentu, který je nezbytný, podmiňují poslanci například uhrazením závazků ve výši 16 miliard eur, které pro vyrovnání stávajících závazků v unijní kase chybí.
Chtějí také větší flexibilitou rozpočtu, což by znamenalo přesouvání nevyužitých peněz v jednotlivých rozpočtových kapitolách a přezkoumání rozpočtu s možnými úpravami po uplynutí třech a půl let.
"Očekávám, že se jednání o podobě rozpočtu na léta 2014 až 2020 protáhnou na několik měsíců," uvedla Zuzana Roithová z poslaneckého klubu Evropské lidové strany (EPP) o rezoluci, kterou k rozpočtu parlament přijal. Zmíněná rezoluce zmocňuje EP k jednáním s členskými státy. Česká auroposlankyně nicméně doufá, že konečná dohoda bude dojednána v červnu nebo nejpozději v červenci.
V Bruselu se jednalo celou noc. Van Rompuy po kritice předloží další návrh - čtěte ZDE
Summit o rozpočtu EU: Británie chce seškrtat 70 miliard eur. Vetem hrozí více zemí - čtěte ZDE
Rozpočtové vyjednávání mezi Evropským parlamentem a irským předsednictvím Evropské unie by mělo skončit do června. Pokud se obě strany nedohodnou, bude pro nadcházející rok platit letošní rozpočet zvýšený kvůli inflaci o dvě procenta.
Členské státy se na únorovém summitu dohodly na kompromisním návrhu, podle kterého výdaje pro nadcházející sedmileté období nepřekročí v platbách 908 miliard eur (přes 23 bilionů korun), se započtením závazků pak 960 miliard eur (přes 24,6 miliardy korun).
Kompromisní rozpočet počítá pro Českou republiku s méně penězi než stávající dlouhodobý rámec do roku 2013, což se očekávalo. Premiér Petr Nečas nicméně po únorovém summitu zdůrazňoval, že ČR získala oproti původním návrhům více financí a také bude v přepočtu na obyvatele čtvrtým největším příjemcem evropských peněz. Sociálnědemokratická opozice výsledek kritizovala, Nečas podle ní mohl vyjednat více.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist