Evropská unie chce přednostně zajistit práci mladým lidem do 25 let, kteří nemají být bez práce nebo odborného vzdělávání déle než čtyři měsíce. Podle agentury DPA se na tom ve čtvrtek dohodli ministři sociálních věcí členských států EU.

Rozhodnutí ministrů má nicméně pouze formu doporučení národním vládám. Evropská komise chce monitorovat, jak se jednotlivé státy s touto otázkou vypořádávají.

Předseda komise José Barroso vyzval podle agentury APA země unie, aby co nejdříve přijaly konkrétní opatření.

Projekt má být odpovědí na rostoucí nezaměstnanost mezi mladými, která v zemích prodělávajících největší ekonomickou krizi, jako jsou Řecko nebo Itálie. Ve Španělsku bez práce zůstává dokonce zhruba 50 procent lidí mladších 25 let.

Právě nezaměstnanost mladých je jednou z priorit Irska, které až do července 2013 EU předsedá. Irská vláda se navíc potýká s třetinou nezaměstnaných pod 25 let, píše server European Voice.

Ke konci roku 2012 bylo po celé Evropě mezi mladými více než 5,7 milionu nezaměstnaných.

Na projekty zaměstnanosti mládeže má EU v příštích sedmi letech vyčlenit šest miliard eur (150 miliard korun). Podle agentur se na této částce dohodly členské země unie na únorovém summitu o rozpočtu EU na roky 2014 až 2020.

Na peníze ze speciálního fondu mohou mít podle agentury Reuters nárok všechny regiony, kde nezaměstnanost mladých překročila hranici 25 procent. Ty je poté mohou využít na výcvik, školení a další formy vzdělávání pro mladé.

Vedle Španělska a Řecka očekáváme, že program zahrne také část Itálie, Portugalska, Irska, Bulharska, Kypru, Lotyšska, Maďarska a Slovenska, uvedly už začátkem února úředníci EU.