Obyvatelé Falklandských ostrovů v referendu drtivou většinou hlasů rozhodli, že chtějí zůstat zámořským územím Velké Británie. Pro se vyslovilo 98,8 procenta voličů, informovala agentura AFP. Argentina, která si na ostrovy činí nárok, referendum neuznává.
Úspěchem je pro Británii v dlouholetém sporu s Argentinou také volební účast. Do hlasování se zapojilo 92 procent z téměř 1700 oprávněných voličů. Britské a místní úřady věří, že vysoká účast voličů oslabí v očích světové veřejnosti argentinskou argumentaci.
Obyvatelé ostrovů odpovídali na jedinou otázku: přejete si, aby Falklandy byly i nadále zámořským územím Velké Británie? Výsledek byl podle průzkumů zřejmý dlouho dopředu, ačkoli někteří lidé by dali přednost úplné samostatnosti, kterou však referendum neřešilo.
Brity vytouženému stoprocentnímu "ano" zabránilo pouze několik hlasů. Z celkového počtu 1519 odevzdaných lístků jich podle údajů volební komise 1513 souhlasilo s pokračováním svazku s Británií, pouze tři byly proti a zbytek neplatný.
Nelegální britské referendum
"Referendum ukáže světu, jak se cítíme, že jsme Britové a chceme zůstat Brity. Nechceme mít vůbec nic společného s Argentinou," řekl po volbě jeden z ostrovanů Barry Nielson.
Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová podle britské zpravodajské stanice BBC prohlásila, že vůle obyvatel nemá patřičnou váhu, když jde o řešení mezistátního teritoriálního sporu. Argentinská velvyslankyně Alicia Castrová minulý týden v Londýně označila britské referendum o statusu sporných Falklandských ostrovů za nelegální. Podle Argentiny lidové hlasování nemá právní základ a mezinárodní společenství ho neuzná.
Britský premiér David Cameron nicméně vyzval Argentinu, aby výsledky referenda respektovala. "Obyvatelé Falkland nemohli vyslat jasnější zprávu. Chtějí zůstat Brity a každý by to měl respektovat, včetně Argentiny," řekl Cameron.
Půl milionu ovcí, sedm hospod a žádné bankomaty. Tak se žije na Falklandách - čtěte ZDE
Co ve skutečnosti stojí za zájmem o Falklandy? Ostrovy skrývají miliony barelů ropy - čtěte ZDE
Většina obyvatel ostrovů sice žije v hlavním městě Stanley, volební komisaři však kvůli podpoře co největší účasti neváhali vyrazit s mobilními urnami do odlehlých oblastí v terénních autech či letecky.
Argentina se pře s Británií o Falklandy od 19. století a v roce 1982 se obě země kvůli sporu ocitly ve válečném konfliktu. Válka tehdy stála 900 lidských životů a skončila po deseti týdnech, když se Argentina vzdala. Za nové oživení sporu může ropa, která byla u Falkland objevena v roce 1998.
Falklandy, kterým jihoamerické země říkají Malvíny, leží v Atlantiku zhruba 770 kilometrů severovýchodně od Ohňové země, 400 kilometrů od Argentiny a 12 700 kilometrů od Londýna. Žije tam asi 2500 lidí, s nichž zhruba čtyři pětiny jsou soustředěny v hlavním městě Stanley. Na ostrovech také působí britský vojenský kontingent o síle kolem 1300 osob.
Jak dopadne referendum na Falklandách?
Jak dopadne referendum na Falklandách?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist