Většina obyvatel Falklandských ostrovů se necítí být ani Brity ani Argentinci, ale Falklanďany. Ukazují to výsledky tamního nového sčítání obyvatel.

Zklamaná tak může být zejména Argentina, jejíž prezidentka Cristina Kirchnerová označila Velkou Británii za "surovou koloniální mocnost".

Téměř šedesát procent z celkových 2 563 obyvatel se v dubnovém sčítání označili za "Falklandské ostrovany", třicet procent populace se pak považuje za Brity.

"Cenzus ukázal, že se zde považujeme za národ," řekl pro list Daily Telegraph Jan Cheek, který je členem zákonodárného sboru Falklandských ostrovů.

Aby ostrované ukázali, že nechtějí patřit pod Buenos Aires, uspořádají v první polovině příštího roku referendum o tom, zda chtějí zůstat samosprávným zámořským územím Spojeného království.

Ostrovy stárnou

Sčítání ovšem také odhalilo i existenční problém sporného území: počet obyvatel ostrovů se od posledního průzkumu v roce 2006 nezvýšil. Populace také rychle stárne, přičemž lidí starších 65 let přibylo za posledních šest let 14 procent.

Spor o Falklandské ostrovy mezi Argentinou a Británií znovu ožil letos v dubnu, kdy si obě země připomínaly třicáté výročí války o tyto ostrovy.

Dvouměsíční konflikt si v roce 1982 vyžádal tisícovku obětí a vítězně z něj vyšla Británie, která území poblíž argentinských břehů ovládá od roku 1833.