Maastrichtskou smlouvu z roku 1992, která vytvořila nové politické a hospodářské základy pro spolupráci evropských zemí, podle Klause v tehdejším Československu lidé příliš nevnímali, protože země byla plně zaujata transformací. "Osobně jsem se bál vstupu do EU, ale neměli jsme žádnou jinou možnost, pokud jsme chtěli být normální evropská země se všemi plusy a minusy," prohlásil Klaus.

Václav Klaus hned po páteční inauguraci Miloše Zemana odcestoval do Washingtonu, kde vystoupil v rámci konzervativního institutu CATO. Jeho ředitel John Allison nedávno prohlásil, že se celá organizace "těší na spolupráci s tímto mistrem svobody."

Václav Klaus po prvé od skončení prezidentské funkce hovořil o fungování Evropské unie a také o Řecku. Prohlásil, že není nezbytné rozpustit Evropskou unii, byť její fungování považuje za chybné.

"Nevěřím, že je nezbytné likvidovat EU, nikdy jsem to nenavrhoval," řekl Klaus. "Je stále možné udělat fundamentální změny uvnitř její struktury. Jsem ale přesvědčen, že jsme ve slepé uličce, a tam nelze jít vpřed. Musíte se vrátit na poslední křižovatku a učinit jiná rozhodnutí."

Klaus svým posluchačům řekl, že Řecko není viníkem nynější finanční krize, ale její obětí. Měnovou unii podle českého exprezidenta lze vytvořit v šesti či osmi zemí, nikoli v sedmnácti.

"Otázkou je, zda touto cestou pokračovat, nebo některým zemím umožnit, aby z eurozóny vystoupily. Jsem si jist, že je možné nechat jednu, dvě, tři země odejít, a vše bude lepší," dodal.

Maastrichtskou smlouvu z roku 1992, která vytvořila nové politické a hospodářské základy pro spolupráci evropských zemí, podle Klause v tehdejším Československu lidé příliš nevnímali, protože země byla plně zaujata transformací.

"Osobně jsem se bál vstupu do EU, ale neměli jsme žádnou jinou možnost, pokud jsme chtěli být normální evropská země se všemi plusy a minusy," prohlásil Klaus.

Václav Klaus s institutem spolupracoval ještě v době, kdy byl českým prezidentem. Nyní začíná jeho angažmá v institutu mnohem aktivněji, už v lednu Klaus ohlásil, že bude spolupracovník bude se práci v Cato věnovat aktivněji.

Podle žebříčku Global Go To Think Tank z roku 2011 je Institut Cato šestou nejvlivnější výzkumnou organizací v USA. Institut se kriticky vyjadřuje k postojům amerického prezidenta Baracka Obamy, zejména v oblasti fiskální stimulace, reformy zdravotnictví nebo zahraniční politiky, zároveň ale podpořil jeho liberálně přistěhovaleckou politiku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist