V reakci na nové sankce proti KLDR, které ve čtvrtek přijala Rada bezpečnosti OSN, se komunistická Severní Korea rozhodla vypovědět dohody o neútočení se svým jižním sousedem.
Severní Korea "odvolává všechny dohody o neútočení uzavřené mezi Severem a Jihem", uvedl v prohlášení státní Výbor pro mírové sjednocení Koreje (CPRK). Jde především o smlouvu o neútočení z roku 1991, která schválila mírové řešení sporů a předcházení náhodným vojenským střetům.
Výbor upřesnil, že smlouva bude anulována k pondělí 11. března, tedy stejnému dni, kdy chce Pchjongjang podle předchozího varování zrušit dohodu o příměří z roku 1953, jíž skončila korejská válka.
Další část oznámení, které přinesla severokorejská agentura KCNA, hovoří o uzavření hlavního přechodu Pchanmundžom v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi. Uvádí také, že Pchjongjang "právě informuje" Soul o tom, že "okamžitě" přerušuje červenou linku. Ta byla ustavena v roce 1971 a KLDR ji už podle agentury AFP přerušila při pěti příležitostech v minulosti - naposledy v roce 2010.
"Může vypuknout jaderná válka"
Prohlášení CPRK odsoudilo čtvrteční rezoluci OSN jako důkaz, že Washington a jeho "loutky v Soulu" jsou "zbrkle odhodlaní" ke konfrontaci. "Vztahy mezi Severem a Jihem zašly tak daleko za nebezpečnou hranici, že už nejdou napravit.
Na Korejském poloostrově nabírá vrchu krajně nebezpečná situace, kdy jaderná válka může vypuknout právě teď," sdělil výbor v prohlášení. Varoval rovněž, že severokorejská armáda "nemilosrdně" zareaguje na jakékoli narušení svého pozemního území, moře, či vzdušného prostoru, "byť o jedinou píď".
Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že armáda KLDR "je připravena na totální válku". Kim v pátek navštívil vojenské jednotky v přední linii, které se podílely na ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong v roce 2010. Podle agentury KCNA vojáky vyzval, aby byli kdykoli připraveni "sprovodit nepřítele ze světa".
Severokorejský režim rovněž uspořádal v Pchjongjangu další masovou manifestaci. Podle zpravodajů BBC se snaží vytvořit mezi občany dojem, že situace dosáhla kritického bodu. Vyskytly se i zprávy, že vozidla veřejné dopravy jezdí zakrytá sítěmi zelené maskáčové barvy.
Po útoku by skončila existence KLDR, varuje Jižní Korea
Také Jižní Korea v posledních dnech přiostřila svou rétoriku. Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok pohrozil, že pokud KLDR zaútočí na jeho zemi jadernou zbraní, "skončí její existence na Zemi". Mluvčí rovněž varoval, že v případě jakékoli provokace ze Severu Soul okamžitě změní právě probíhající společné vojenské manévry Jižní Koreje a Spojených států v trestné tažení.
Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje označila bezpečnostní situaci na Korejském poloostrově za vážnou a prohlásila, že na provokace KLDR bude "důrazně reagovat". Je ale připravena s Pchjongjangem jednat, jestliže ten "se vydá na cestu změny".
Čína, která je nejbližším spojencem Pchjongjangu, ale která ve čtvrtek v Radě bezpečnosti hlasovala pro nové sankce proti KLDR, vyzvala ke klidu a zdrženlivosti. "Čína apeluje na všechny zúčastněné strany, aby zachovaly klid, prokázaly zdrženlivost a vzdaly se všech akcí, jež by mohly prohloubit napětí," prohlásila mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.
Sankce, které jsou trestem za únorovou jadernou zkoušku, mají za cíl zastavit Severní Koreji přísun materiálu a veškerých peněz, které by mohly sloužit k vývoji jaderného arzenálu a raket dlouhého doletu. Patnáctka členů Rady bezpečnosti je přijala jednomyslně.
Jaderný útok? Provokace.
Komunistický stát v očekávání hlasování Rady bezpečnosti pohrozil možností preventivního jaderného útoku proti Spojeným státům. Washington, který se nyní účastní každoročního americko-jihokorejského vojenského cvičení v oblasti, tato slova označil za nevhodnou provokaci.
Severní Korea ve středu vyhlásila zákaz vstupu lodí a letadel do oblastí u svého východního a západního pobřeží. Podle expertů nejspíš chystá velké vojenské manévry, vyloučit však nelze ani raketový test.
BBC také napsala, že severokorejský vůdce Kim Čong-un prý navštívil některé jednotky v přední linii a vyzýval vojáky, aby byli kdykoliv připraveni "rozdrtit nepřítele".
Nejnovější kroky, které Pchjongjang oznámil, ještě víc vystupňovaly napětí na Korejském poloostrově po jaderném testu, který KLDR provedla 12. února. Severní Korea je známá útočnou rétorikou, v posledních dnech se ale její hrozby stupňují.
Zpřísnění sankcí
Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek zpřísnila a rozšířila sankce proti komunistické Severní Koreji kvůli její třetí jaderné zkoušce z 12. února. přestože Pchjongjang pohrozil, že v případě tvrdších sankcí možná provede preventivní jaderný úder na Spojené státy, nenechal se vrcholný orgán Spojených národů hrozbou zviklat.
Hlavním cílem nové rezoluce, kterou 15 členů rady přijalo jednomyslně, je zastavit Severní Koreji přísun materiálu a veškerých peněz, které by mohly sloužit Pchjongjangu k vývoji jaderného arzenálu a raket dlouhého doletu. Všechny členské země OSN mají například zmrazit veškeré finanční transakce a spolupráce, které by k podobnému vyzbrojování mohly vést. Text nově zakazuje i vývoz jachet, drahých aut, drahých kamenů a dalšího luxusního zboží do KLDR.
Rezoluce také zpřísňuje stávající sankce, především rozšiřuje seznam severokorejských podniků a představitelů, kterým se mají zablokovat účty a majetky a zakázat cestování. Severokorejští diplomaté budou také pod přísnějším úředním dohledem v zemi jejich působení. Také dosud nahodilé prohlídky severokorejských lodí v zahraničí jsou nyní pro země povinné.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist