Spojené státy navrhují zavést proti Severní Koreji jedny z nejpřísnějších sankcí, jaké kdy Rada bezpečnosti OSN vyhlásila. Dotknout se mají například nezákonných hotovostních transakcí nebo činnosti diplomatů.
Oznámila to americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová. Diplomatické zdroje v OSN před několika hodinami prozradily, že USA se na potřebě zpřísnění sankcí proti KLDR kvůli únorovému jadernému testu dohody s Čínou, která je označována za poslední diplomatickou i obchodní oporu Severní Koreje. RB OSN bude podle Číny o nových sankcích hlasovat ve čtvrtek.
"Poprvé v historii se tato rezoluce zaměřuje na nelegální činnost severokorejských diplomatických pracovníků, severokorejských mezibankovních vztahů, nezákonných převodů peněžní hotovosti," řekla Riceová novinářům po uzavřeném zasedání Rady bezpečnosti.
Čínský velvyslanec Li Pao-tung , že rada bude hlasovat o rezoluci ve čtvrtek. Podle něho musí OSN vyslat KLDR "tvrdý signál", že severokorejská jaderná zkouška byla proti vůli mezinárodního společenství.
Jednání rady svolalo Rusko jako její současný předseda, USA návrh předložily ostatním členům a ti je rozeslali svým vládám k posouzení.
O nových sankcích vyjednávaly USA jako spojenci největších asijských kritiků Pchjongjangu Japonska a Jižní Koreje, s Čínou, která tradičně stojí na straně KLDR.
Diplomaté RB OSN už předem uvedli, že by rádi posílili předešlé sankce přijaté po předchozích jaderných testech KLDR z let 2006 a 2009. Třetí test provedený 12. února rada odsoudila několik hodin po něm na mimořádném zasedání a pohrozila dalším postihem.
Pchjongjang test avizoval už po lednovém zpřísnění sankcí Rady bezpečnosti a ohlásil také vypuštění dalších raket dlouhého doletu. Tehdy i Čína varovala, že přikročí-li Pchjongjang k jadernému testu, omezí mu pomoc. Chudá Severní Korea ekonomicky přežívá jen díky čínské podpoře a mezinárodní potravinové pomoci. Únorový test pak Čína kritizovala stejně jako ostatní státy. Vyzvala KLDR, aby dodržovala své protijaderné závazky.
KLDR vyhrožuje, že vypoví příměří
Severní Korea na zprávy reagovala hrozbou, že vypoví příměří, které ukončilo korejskou válku z let 1950-53, informovala severokorejská státní tisková agentura KCNA.
KLDR také kritizuje společné manévry Spojených států a Jižní Koreje. Letos společné pozemní, námořní a letecké cvičení začalo 1. března a podle plánu by mělo trvat až do 30. dubna. Akce se účastní asi 10 tisíc amerických vojáků a 200 tisíc příslušníků jihokorejské armády.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist