Ruský letoun Boeing 767 se v afghánském vzdušném prostoru jen těsně vyhnul srážce s vojenskou stíhačkou sil NATO. Ruská agentura Interfax ve čtvrtek oznámila, že stroj ruské společnosti Nordwind Airlines, na jehož palubě bylo 285 lidí, letěl na charterové lince z indonéského ostrova Bali do uralského města Jekatěrinburgu.

Příslušnost bitevního letounu k mezinárodním silám NATO nebyla podle Interfaxu potvrzena, ale stroj měl podle očitých svědků charakteristické zbarvení trupu.

Ruský dopravní letoun prý stíhačka minula o zhruba 300, podle některých zdrojů ale jen o 30 metrů. K incidentu údajně došlo v úterý nad afghánským hlavním městem Kábulem. Stroj NATO varoval před srážkou světelnými signály.

Ruští odborníci spekulují, že Boeing společnosti Nordwind se mohl stát objektem zájmu letounů NATO kvůli tomu, že nedostatečně reagoval na výzvy kábulské řídící věže. Stíhačky NATO mají údajně právo přiblížit se k nedostatečně identifikovaným strojům až na vzdálenost 100 metrů.

Ruské letadlo po incidentu pokračovalo v letu a bezpečně přistálo na jekatěrinburském letišti Kolcovo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist