Šestatřicetiletý muž, který se před dvěma týdny ve východobulharském městě Varna polil hořlavinou a zapálil, v noci na pondělí v místní nemocnici podlehl svým zraněním. Plamen Goranov, jehož místní média označovala za "bulharského Palacha", utrpěl popáleniny na 80 procentech těla. Jeho případ vyvolal mezi Bulhary velkou vlnu emocí.
Goranov byl druhým ze tří Bulharů, kteří se pokusili o sebevraždu upálením na protest proti neutěšeným politickým poměrům a vysokým životním nákladům. První tragickou oběť si protesty vyžádaly 19. února, kdy se ve městě Veliko Trnovo upálil psychicky nemocný muž.
O den později se ke svému činu odhodlal Goranov, jehož příklad o týden později ve městě Radnevo v centrálním Bulharsku následoval třiapadesátiletý muž. Ten nyní vzdoruje těžkým popáleninám v místní nemocnici.
Stav Plamena Goranova byl od počátku kritický, zůstával v umělém spánku a lékaři mu nedávali mnoho nadějí na přežití.
Goranov na sebe před radnicí ve Varně vylil hořlavinu ze dvou kanystrů, které si na náměstí přinesl. Svým činem protestoval proti údajné zkorumpovanosti místní správy včetně starosty města Kirila Jordanova. "Masivní bulharské demonstrace proti vysokým cenám energií, vládě, chudobě a politickým poměrům v zemi mají svého Jana Palacha," napsal v komentáři ke Goranovovu činu bulharský server Novinite.
Bezprostředně po Goranovově činu se v médiích objevilo několik policejních verzí o motivu sebeupálení, které ale úřady vzápětí odvolaly. Podle jedné z nich muž vzplanul omylem, když se pokoušel zapálit kartonovou figurínu starosty Jordanova. Podle jiné byl Goranov opilý. Svědci ale uvedli, že jednání Goranova nevzbuzovalo žádné pochyby o tom, že se chtěl upálit. V jeho krvi navíc nebyly zjištěny žádné stopy alkoholu.
Proti vládě protestují desítky tisíc Bulharů. Vadí jim korupce i elektřina od ČEZ - čtěte ZDE
Politickou krizi Bulharska mají vyřešit předčasné volby. Datum už prezident ohlásil - čtěte ZDE
Goranov měl při sobě v době svého činu transparent, na němž vyzýval zastupitele ve Varně k demisi. Ještě před příjezdem záchranářů transparent zmizel, později ho policisté našli v kanceláři radnice.
Goranovova smrt vyvolala mezi bulharskou veřejností šok. Muž byl politicky aktivní, i když nynější vlně protestů proti vysokým životním nákladům příliš šancí na úspěch nedával. Den před svým činem příteli řekl, že demonstrací se už účastnit nebude a odjede se věnovat svému horolezeckému koníčku do Turecka. Své plány ale student ekonomické fakulty v severobulharském Svištově nakonec změnil.
Starosta Varny Kiril Jordanov byl nedávno do své funkce zvolen už počtvrté. Byl kandidátem vládní strany GERB premiéra Bojka Borisova a podle kritiků byl napojen na mocnou a zároveň neprůhlednou finanční skupinu TIM. Její jméno se objevilo v amerických důvěrných diplomatických dokumentech, které v listopadu 2010 zveřejnil server WikiLeaks. Tehdejší velvyslanec USA v Sofii James Pardew v nich označil skupinu TIM za "nového vůdce organizovaného zločinu v Bulharsku".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist