Spojené státy připravují rozšíření seznamů teroristů určených k likvidaci. Obamova administrativa na novém plánu pronásledování teroristů tajně pracuje už dva roky, informoval deník Washington Post s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje.
Oficiální prameny uvedly, že nová databáze, označovaná jako "dispoziční matrice", má rozšířit stávající seznamy osob určených k likvidaci o teroristy, kteří jsou mimo dosah amerických bezpilotních letounů. Ty dosud Washington používá k likvidaci teroristů v Pákistánu, Jemenu a Somálsku.
Ačkoli je seznam průběžně zpřesňován, úsilí o jeho vytvoření odráží podle listu skutečnost, že americká vláda sice utlumuje konvenční války, ale počítá s tím, že v příštích letech bude pokračovat v doplňování seznamů osob určených k dopadení nebo likvidaci.
"Možná nedokážeme zabít každého, kdo nás ohrožuje," cituje Washington Post významného vládního činitele. "Je to ale nezbytná součást toho, co děláme... Za deset let nebudeme žít ve světě, kde si všichni budou podávat ruce a říkat milujeme Ameriku."
To podle listu naznačuje, že Spojené státy jsou teprve v polovině toho, co kdysi nazvaly globální válkou proti terorismu.
Nejhledanější teroristé světa - fotogalerie ZDE
Interpol vydal zatykač na iráckého viceprezidenta - čtěte ZDE
Seznamy teroristů, které byly po 11. září 2001 pokládány za nouzová opatření s omezenou platností, jsou nyní pevnou součástí strategie národní bezpečnosti. Mezi Obamovými spolupracovníky panuje široká shoda ohledně toho, že zásahy proti teroristům budou zřejmě pokračovat ještě nejméně dalších deset let.
Obamova administrativa hraje kartou úspěšného boje proti terorismu včetně zabití Usámy bin Ládina i v nynější prezidentské předvolební kampani.
Bezpilotní letouny
Vláda přitom nedávno učinila kroky k větší transparentnosti protiteroristické kampaně, když poprvé oficiálně přiznala využívání bezpilotních letounů.
Počet radikálů i civilistů, které USA v posledních deseti letech usmrtily při protiteroristických náletech, přitom podle některých odhadů brzy přesáhne hranici 3000, čímž bude překročen počet obětí teroristických útoků z 11. září 2001.
Méně sdílná je Obamova administrativa, pokud jde o to, do jaké míry se staly běžnou praxí vysoce utajované ad hoc akce proti jednotlivým teroristům. Mluvčí amerických úřadů od Bílého domu po Ústřední zpravodajskou službu (CIA) podle The Washington Post odmítli komentovat novou "matrici" i další protiteroristické programy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist