Již více než tři dny nedobrovolného pobytu na moři má za sebou přes 4200 osob na poškozené výletní lodi Carnival Triumph, která v neděli uvízla v Mexickém zálivu a teď míří k americkému pobřeží.

Z lodi podle agentury Reuters přišly zprávy o špatných podmínkách, které tam panují. Společnost, která Carnival Triumph provozuje, uvedla, že každému cestujícímu kromě jiných náhrad vyplatí dalších 500 dolarů (asi 9500 korun) jako odškodné.

Pohonný systém více než 270 metrů dlouhého plavidla poškodil nedělní požár ve strojovně. Nehoda se odehrála u jižní části středoamerického poloostrova Yucatán, odkud loď táhnou vlečné čluny do přístavu Mobile v americkém státě Alabama. Carnival Triumph by tam měla dorazit nejpozději ve čtvrtek večer místního času (v noci SEČ).

Někteří cestující již dříve tento týden popsali údajně otřesné podmínky na plavidle, kde se prý rozlévaly splašky z přeplněných toalet a docházela voda a potraviny.

Loď Carnival Triumph provozuje společnost Carnival Cruise Lines, vlajková loď britsko-americké firmy Carnival Corporation, největšího rejdařství světa. Jednou z dceřiných společností Carnival Corporation je i italská společnost Costa Crociere. Ta provozovala loď Costa Concordia, jež havarovala loni u západoitalského pobřeží. Zahynulo tehdy 32 lidí.

Studená voda teče

Carnival Triumph se na plavbu vydala minulý čtvrtek z texaského Galvestonu s 3143 cestujícími a 1086 členy posádky. Do města se měla vrátit v pondělí po čtyřdenní plavbě.

Mluvčí společnosti Carnival Corporation Vance Gulliksen ve středu řekl, že technikům se podařilo částečně obnovit přívod proudu. Na lodi prý teče studená voda a další tři plavidla společnosti Carnival mají poškozené lodi doplnit potraviny a další zásoby.

Carnival Cruise Lines již dříve uvedla, že cestujícím vyplatí částku, kterou za nevydařený výlet uhradili, náklady za dopravu a poskytne jim slevu na další plavby se společností. Ve středu upřesnila, že se rozhodla vyplatit dalších 500 dolarů na osobu, aby cestující odškodnila za "velmi namáhavé podmínky" na palubě. Podle agentury AP firma uznala, že loď měla technické problémy ještě před požárem.

Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě uvedl, že zahájil vyšetřování požáru. Záležitost je prý však především věcí bahamských úřadů, protože loď plula pod bahamskou vlajkou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist