Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy v pátek ráno po celonočním vyjednávání předložil na summitu nový návrh podoby dlouhodobého rozpočtu unie na roky 2014 až 2020. Jeho výše by měla v závazcích dosahovat 960 miliard eur, na čemž se podle některých diplomatických zdrojů lídři už v zásadě shodli.

Po hodinové přestávce se zástupci členských zemí opět setkali. Podle jednoho diplomatického zdroje by měl Van Rompuy předložit novou variantu.

Kolem půl páté odpoledne Van Rompuy na svém účtu na Twitteru oznámil, že se podařilo najít shodu. Podrobnosti rozpočtu ale zatím nejsou známy.

Původní návrh hned při čtvrtečním zahájení summitu kritizovalo několik zemí. Ostrá slova zaznívala od českého premiéra Petra Nečase.

Češi v návrhu předloženém v noci získali navíc proti první verzi zhruba 400 milionů eur (asi deset miliard korun). Tím by měla Praha získat pro nové sedmileté období pro eurofondy určené hlavně na pomoc chudším regionům přibližně 20 miliard eur (kolem 505 miliard korun).

V současném období 2007 až 2013 to ale bylo téměř 27 miliard eur (asi 680 miliard korun). Nečas ale podle některých diplomatických zdrojů požaduje více. Kolik přesně říct nechce.

Dva různé diplomatické zdroje zmínily v souvislosti s Prahou požadavek ve výši jedné miliardy eur (asi 25 miliard korun). Sám premiér už ve čtvrtek hovořil o tom, že návrh je vůči Česku neférový.

Část účastníků budovu Rady EU, kde se pokusy dojednat přijatelnou dohodu odehrávají, na čas opustila a jela na hotel. Zároveň ale mezi některými dalšími probíhala či ještě probíhají bilaterální jednání, která by měla napomoci překonat přetrvávající rozpory. Schůzku s Van Rompuyem měl mít kolem půl sedmé ráno i premiér Nečas.

Premiéři či prezidenti se už v zásadě podle některých zdrojů shodli na tom, že by celková výše rozpočtu měla v závazcích činit zhruba 960 miliard eur. Problém ale je s tím, jak je rozdělit mezi jednotlivé programy a členské země.

Otázkou je také to, jak by se k výrazně úspornějšímu rozpočtu, než jaký původně navrhla Evropská komise, postavil Evropský parlament. Někteří jeho představitelé škrty už předem kritizovali.

Bez komentáře

Zástupci členských zemí, kteří budovu opouštěli, buď odmítali přítomným novinářům odpovědět na jakékoli otázky týkající se stavu jednání, nebo se omezili na stručné "bez komentáře" či "jednání zatím neskončila".

Van Rompuy, který vrcholným unijním schůzkám předsedá, nejprve ve čtvrtek několikrát odložil zahájení summitu, a to především kvůli dvoustranným jednáním se zástupci jednotlivých zemí. Nejnovější Van Rompuyův návrh každopádně představuje další škrty z původního návrhu Evropské komise, který o několik desítek miliard eur přesahoval bilion eur.

O dohodu na finančním rámci do konce tohoto desetiletí se premiéři či prezidenti poprvé pokusili už v loni listopadu. Tehdy však jejich schůzka úspěch nepřinesla. Mimo jiné se tak stalo kvůli tlaku na dodatečné škrty zaznívající od čistých plátců, tedy států platících do rozpočtu více, než z něj dostávají pak zpět ve formě nejrůznějších dotací či fondů.