Na tajném programu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) týkajícím se únosů a ilegálních letů s podezřelými teroristy a jejich zadržování v tajných věznicích v zahraničí se podílelo 54 zemí, včetně České republiky, Polska a dalších evropských států.

Uvádí to zpráva, kterou v úterý zveřejnila americká nevládní organizace Open Society Justice Initiative (OSJI).

Celý program CIA zahájila za vlády bývalého prezidenta George Bushe po teroristických útocích v USA z 11. září 2001. CIA dopravovala podezřelé bez povolení soudu do zemí, kde je mučení běžnou praxí.

Podezřelí byli drženi v tajných věznicích a v některých případech mučeni. Nynější prezident Barack Obama tyto metody výslechu po nástupu do funkce zakázal.

Zpráva nazvaná Globalizace mučení identifikuje celkem 136 lidí, které CIA údajně ilegálně zadržovala a dopravila do zahraničí. Stejně tak poprvé líčí pomoc, kterou jí podle jejích informací poskytovalo 54 zemí.

Umožnily CIA, aby měla na jejich území tajné věznice, nebo umožnily letadlům CIA s podezřelými na palubě, aby přistávaly na jejich letištích a doplňovaly na nich palivo.

Do této kategorie patří podle OSJI i Česká republika. Umožnila prý použití svých letišť a svého vzdušného prostoru pro lety spojované s mimořádnými transfery CIA. Podle zprávy již "výbor pro lidská práva OSN a další organizace uvedly, že tyto lety zahrnovaly mezipřistání na českých letištích cestou do zemí, kde zadržovaní byli ohroženi mučením či špatným zacházením".

"Výbor pro lidská práva vyzval k vyšetření těchto letů přes česká letiště, ale česká vláda popřela, že by o tom cokoli věděla," píše OSJI. Podle ní není známo, že by se v ČR vyšetřovala její účast na těchto operacích CIA.

Podle zprávy byly tajné věznice například v Polsku, Litvě, Rumunsku, Pákistánu, Afghánistánu, Egyptě a Jordánsku. Na seznamu zemí, které CIA při tomto programu tak či onak pomáhaly, jsou mezi jinými Německo, Španělsko, Portugalsko, Rakousko, Švédsko a Finsko, ale ne Francie, Nizozemsko a Maďarsko. Zpráva jmenuje Gruzii, ale ne Rusko.

Pomoc z Íránu i Sýrie

Spojeným státům prý pomáhaly i Libye, Írán a Sýrie. Do Sýrie byla převezena k výslechům řada podezřelých teroristů, zatímco Teherán předal do Kábulu krátce po americké invazi do Afghánistánu 15 lidí s plným vědomím toho, že skončí v amerických rukou, tvrdí zpráva.

O možnosti, že CIA využila i česká letiště, se začalo hovořit na jaře 2005. List The New York Times tehdy napsal, že v létě 2003 odletělo z Prahy do Uzbekistánu nejméně jedno letadlo s lidmi zadržovanými CIA. Tehdejší ministr vnitra František Bublan v reakci na to prohlásil, že ČR není do převozu vězňů zapojena.

O údajných mezipřistáních letadel najatých CIA podle svých vyjádření z dubna 2006 nic nevěděla ani česká ministerstva dopravy, obrany a vnitra, ani organizace Řízení letového provozu či Bezpečnostní informační služba.

Polsko obvinila v listopadu 2005 americká organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch, že na svém území povolila zřízení věznice, kde CIA podezřelé teroristy vyslýchala a mučila. Polští představitelé to popřeli, nicméně v květnu loňského roku exprezident Aleksander Kwaśniewski existenci věznice CIA na polském území veřejně přiznal.

Zařízení u obce Stare Kiejkuty podle něj fungovalo v letech 2002 a 2003 s jeho vědomím i s vědomím vlády tehdejšího premiéra Leszka Millera. Kwaśniewski nicméně popřel, že by věděl o údajném mučení.

Není pochyb o tom, že vysoce postavení představitelé administrativy George Bushe nesou odpovědnost za porušování lidských práv spojených s tajným vězněním a ilegálními transfery, zdůrazňuje OSJI. Podle ní ale "odpovědnost za tato porušování lidských práv nenesou jen USA".

Kanada se omluvila

Realizace tohoto programu by nebyla možná bez aktivní spolupráce zahraničních vlád. "Tyto vlády musí být také pohnány k odpovědností," píše se ve zprávě, která kritizuje fakt, že vlády těchto zemí účinně nevyšetřovaly podíl svých úřadů a představitelů na těchto operacích.

Stejně jako Spojené státy i vlády těchto zemí porušovaly mezinárodní právo, dodala OSJI s tím, že jen pár zemí připustilo svůj podíl. Kanada se jako jediná omluvila oběti ilegálních transferů - nevinnému Maheru Ararovi, který byl nezákonně převezen do Sýrie a tam mučen, uvedla OSJI. Další tři země oběti těchto praktik odškodnily - Švédsko, Austrálie a Británie.

Barack Obama zakázal mučení při výsleších a přikázal uzavření tajných věznic CIA v zahraničí. Odmítl však výzvy k vyšetření těchto praktik s tím, že se chce dívat dopředu a ne do minulosti, napsal list The New York Times. Připomněl, že zpravodajský výbor Senátu nedávno dokončil rozsáhlou zprávu o tomto tajném programu CIA. Zpráva však zůstává tajná a není jasné, zda a kdy bude aspoň zčásti odtajněna, uvedl deník.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist