Americkému Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku se podařilo natočit záběry mimořádně silné sluneční erupce. Plazmu, kterou vědci pojmenovali jako „Dračí ocas“, vychrlila hvězda ze svého povrchu ve čtvrteka zhruba čtyřhodinový proces zaznamenalo vědecké zařízení, které dlouhodobě sleduje změny teploty a slunečního „počasí“ na povrchu naší nejbližší hvězdy.

Video zaznamenalo, jak Slunce chrlí do prostoru velký plazmový jazyk. Do vesmíru se podle vědců ale dostala jen jeho malá část, většina částic nedokázala opustit gravitační pole Slunce.

Oblak hmoty se skládá především z velmi žhavého hélia a vodíku, připomíná Fox News. Slunce je v současné době v nejaktivnější fázi svého jedenáctiletého cyklu, vrcholu aktivity dosáhne v průběhu roku 2013.  K Zemi dorazí paprsky během tří dnů a mohou způsobit geomagnetickou bouři, při které mohou například satelity zaznamenat problémy.

Na video sluneční erupce se můžete podívat zde:Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist